Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych dobiegły końca14 Lipca 2015

W dniu wczorajszym zakończyliśmy Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych. Tegoroczna edycja poświęcona była tańcom narodowym- krakowiakowi, tańcom Górali Beskidu Śląskiego, biłgorajskim oraz kaszubskim. Uczestnicy warsztatów rozwijali swojej umiejętności na zajęciach z techniki tańca klasycznego, ludowego, modern jazz oraz techniki wolnej. W tym roku pedagogami warsztatów byli: Zofia Marcinek, Anna Iskra, Barbara Seredyńska, Ilona Pułkownik, Marek Czarnowski, Kryspin Hermański, Jarosław Świątek i Piotr Drużny. Do zajęć akompaniowali: Lidia Ordon, Paulina Stateczna, Małgorzata Pokryszko oraz Marcin Szreter.

Wieczorami uczestnicy  szkoły mogli poznać tajniki tańca improwizowanego na warsztatach tańców węgierskich, które miały formę potańcówki prowadzonej zgodnie z metodyką węgierskiego Domu Tańca przez Julię Júlię Redő i Balázsa Kiss- pedagogów z Państwowego Ludowego Zespołu Węgierskiego. Do zabawy, jak i trwających równolegle warsztatów węgierskich grała kapela budapesztańskiego Domu Tradycji- edukacyjnego działu stworzonego przy Państwowym Ludowym Zespole Węgierskim.

Tegoroczna szkoła to prawie 120 osób- uczestników, pedagogów i muzyków, którzy na 8 dni całkowicie poświęcili się swojej pasji- folklorowi. Ciężka praca przyniosła duże postępy, zadowolenie i satysfakcję. Warsztaty, które właśnie zakończyliśmy były też w pewien sposób unikalne. Spotkały się ze sobą osoby z wielu krajów: Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Czech, Węgier i oczywiście Polski. Najciekawszym jednak aspektem warsztatów był fakt, że w jednym miejscu spotkały się osoby wywodzące się z różnych środowisk zajmujących się folklorem tanecznym, takich jak: amatorskie zespoły folklorystyczne, zespoły zawodowe, szkoły baletowe, zespoły polonijne, Dom Tańca (polski i węgierski) oraz osoby, które na co dzień uczą się tańca tylko na warsztatach.

Należy jeszcze dodać, że jak co roku dużym powodzeniem cieszyło się wyśmienite jedzenie przygotowane przez panie kucharki z Zespołu Śląsk. Duże wrażenie zrobiła też na uczestnikach odremontowana siedziba zespołu- kompleks pałacowo- parkowy w Koszęcinie, a w szczególności baza noclegowa Zespołu. Zwieńczeniem warsztatów był krótki koncert finałowy, połączony z wręczeniem uczestnikom certyfikatów i drobnych upominków, oraz wieczorna zabawa przy muzyce żywieckiej kapeli Ochodzita. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rozjechali się do domów. Mówią, że jeszcze do nas wrócą, a my mamy dobrą wiadomość. Do następnej szkoły pozostało już tylko 12 miesięcy! Do zobaczenia! (PD)

Powrót