Kolędnicy z Żytomierza13 Stycznia 2017

Już po raz ósmy, w Sali Balowej Pałacu w Koszęcinie odbył się koncert z cyklu „Kolędnicy z Żytomierza”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa. Organizatorami koncertu byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Prezydent Bytomia i Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Kolędnicy z Żytomierza i Olewska będą gośćmi Zespołu „Śląsk” do 18 stycznia.

Koncert odbył się przy pełnej widowni, wśród której zasiadła młodzież szkolna z Koszęcina. Gości przywitali Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk”, pan Tomasz Janikowski oraz Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, pani Wiktoria Laskowska - Szczur. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego reprezentowała pani Agata Żak.

Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych, do Koszęcina przyjechały zespoły, które zwyciężyły w XI Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie - pierwszym etapie eliminacji do XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Zespoły te są wizytówką polonijnych organizacji działających na Ukrainie. Przed koszęcińską publicznością wystąpili: Polski Dziecięcy Zespół Wokalny „Dzwoneczki” działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie, Zespół Wokalny „Liłeja” działający przy Olewskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie, „Malwy” oraz soliści: Kateryna Bakalzuk, Irena Nawojewa i Halina Dowbysz.

Goście z Ukrainy podkreślają, że kolędy to dla nich cenny skarb dziedzictwa kulturowego. W okresie Bożego Narodzenia wspólny śpiew pozwala im pogłębić nie tylko więź rodzinną, ale i narodową. Odbywające się od kilku lat koncerty kolędowe w siedzibie Zespołu „Śląsk” to dla nich piękna tradycja, a spotkania z polską publicznością zawsze dostarczają wielu wzruszeń. Na zakończenie muzycznego spotkania w Koszęcinie, Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” pan Tomasz Janikowski złożył gościom z Ukrainy serdeczne życzenia noworoczne. Wręczono także upominki od Urzędu Marszałkowskiego i kalendarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. (AK)

Powrót
Wrzesień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi