"Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk" i ... koreańska publiczność07 Lutego 2017

Na scenie Teatru Małego w Tychach, chór, balet i orkiestra Zespołu zaprezentowali wczoraj program „Kilar, Hadyna, - dwa serca, jeden Śląsk”. Koncert podziwiała m.in. grupa koreańskich studentów Uniwersytetu Języków Obcych w Seulu, którzy od 3 lutego są gośćmi Zespołu w koszęcińskiej siedzibie „Śląska”.

Ten niezwykły, dwuczęściowy program to zbiór największych przebojów z repertuaru Zespołu, których autorami są Wojciech Kilar i Stanisław Hadyna. Ich dzieła - utwory wokalne i baletowe - od  ponad 60 lat stanowią główne elementy oferty programowej „Śląska”. Autorskiego wyboru utworów do dokonali wspólnie: Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Kierownik Artystyczny Kazimierz Ratajczak. W pierwszej części publiczność mogła podziwiać twórczość Wojciecha Kilara, opracowaną i dedykowaną Zespołowi „Śląsk” jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wśród nich m.in. „Polonez powitalny”, „Dwa Michały”, „Kujawiaki głuszyńskie”, „Harnaś i zbójnicy” czy suitę tańców żywieckich. Zabrzmiały przebojowe pieśni, m.in.: „Głęboka studzienka”, „Sowa na gaju siada”, „Kołysanka żywiecka”, „Nie chodź koło róży”. „Trojakiem” rozpoczęła się z kolei druga część koncertu, poświęcona twórczości Stanisława Hadyny. Nie mogło więc zabraknąć najbardziej znanych elementów programu „Śląska”: „Karolinki”, „Hej, te nasze góry”, „Gąski”, „Szła dzieweczka”. Wśród tanecznych kompozycji założyciela Zespołu pojawiły się w programie: taniec chustkowy, tańce górali podhalańskich oraz tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

Z wielkim podziwem i uznaniem koncert obserwowali wyjątkowi goście Zespołu - kilkunastoosobowa grupa studentów polonistyki Uniwersytetu Języków Obcych w Seulu. Młodzież na co dzień występuje w Zespole „Mazurka” - kultywującym polskie tradycje narodowe i ludowe. Była więc to dla nich prawdziwa lekcja polskiej kultury i profesjonalizmu scenicznego. Ich pobyt w Polsce odbywa się w ramach projektu „Śląsk dla Mazurka”, dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studenci są gośćmi Zespołu od 3 lutego. W koszęcińskiej siedzibie „Śląska”, przez dwa tygodnie będą mogli doskonalić swoje umiejętności taneczno - wokalne, wezmą udział w zajęciach dykcji i recytacji, odbędą się także lekcje języka polskiego. Zaplanowano dla nich zajęcia z wizażu i ruchu scenicznego oraz warsztaty regionalne ze znajomości strojów i kostiumów scenicznych. Pierwsze, publiczne wykonanie polskiego tańca narodowego, już w najbliższy piątek. 10 lutego, o godz. 14:00, studenci z Seulu zatańczą poloneza na lublinieckim Rynku, wraz z maturzystami Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych z Lublińca. Pod koniec pobytu w siedzibie „Śląska” (19 lutego) zaplanowano także koncert Zespołu „Mazurka” dla mieszkańców Koszęcina. (AK)

Powrót
Wrzesień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi