Warsztaty tańca węgierskiego13 Marca 2017

Od 10 do 12 marca trwały w siedzibie Zespołu „Śląsk” kolejne warsztaty doskonalące dla nauczycieli. Pod kierunkiem Piotra Drużnego - instruktora tańca ludowego, swoje umiejętności w zakresie tańca węgierskiego doskonalili nauczyciele ogólnokształcących szkół baletowych. Warsztaty odbyły się w postaci ćwiczeń, wykładów, projekcji video oraz konwersatorium.

Celem trzydniowych zajęć było doskonalenie umiejętności praktycznych nauczycieli przedmiotu taniec ludowy i charakterystyczny oraz pogłębienie ich wiedzy teoretycznej na temat węgierskich stylów i form tanecznych. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę na temat charakteru różnych tańców węgierskich, kroków, które w nich występują oraz ich specyfiki rytmicznej. Prowadzący posługiwał się metodyką nauczania, która dominuje w tej chwili na Węgrzech, zarówno w szkołach baletowych, jak i zespołach amatorskich oraz profesjonalnych. Jej istotą jest wykorzystanie kroków i figur występujących w autentycznym tańcu ludowym do wyrażenia własnej osobowości poprzez improwizację.

Uczestnicy mieli także okazję przybliżyć sobie węgierski sposób podejścia do folkloru tanecznego.  Poprzez wykład i prezentację nagrań filmowych nauczyciele zapoznali się z całym systemem, który został stworzony na Węgrzech w celu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wiedza zdobyta podczas warsztatów w Koszęcinie umożliwi nauczycielom wykorzystanie poznanych kroków do stworzenia własnych choreografii. Pozwoli im również w przyszłości lepiej zrozumieć warsztaty prowadzone przez pedagogów z Węgier.

Prowadzący zajęcia Piotr Drużny jest byłym tancerzem Zespołu „Śląsk”, instruktorem tańca ludowego. Od wielu lat zajmuje się tańcami węgierskimi doskonaląc swoje umiejętności na warsztatach organizowanych na Węgrzech i w Transylwanii. Od kilku lat pracuje jako specjalista ds. edukacji w Śląskim Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”, gdzie odpowiada za organizację warsztatów doskonalących dla instruktorów tańca, nauczycieli oraz tancerzy. Od 2016 roku jest kierownikiem Letniej Szkoły Artystycznej – Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych. Od trzech lat pracuje nad porównaniem węgierskiego i polskiego systemu edukacji tańca ludowego.

Warsztaty tańca węgierskiego w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej. Koordynacja całości Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi