"Helokanie Południa" - sukces pierwszego etapu projektu16 Marca 2017


Zakończył się etap realizacji warsztatów w ramach projektu „Helokanie Południa”. Ostatnie z cyklu warsztaty odbyły się w dniach 6-10 marca w siedzibie Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK”. Promocja polskiej kultury poprzez prezentację i edukację tańców narodowych zrealizowana została przez artystów Zespołu „Śląsk”. Efektem współpracy obu Zespołów są trzy choreografie polskich tańców, które w wykonaniu „SLUKa” pojawią się podczas koncertu na zakończenie projektu, we wrześniu 2017 roku.

Przypomnijmy. Zespół „Śląsk” jest w trakcie realizacji dwuletniego, międzynarodowego projektu promocji polskiej kultury pn.: „Helokanie południa" - muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski. Promocja Polski poprzez prezentację niematerialnego dziedzictwa kultury w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Do udziału w projekcie zostały zaproszone trzy profesjonalne zespoły narodowe z Węgier, Chorwacji i Słowacji: Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK”, Węgierski Państwowy Zespół Ludowy oraz Narodowy Chorwacki Zespół Pieśni i Tańca „Lado". Najważniejszym zadaniem jest realizacja wielopłaszczyznowego projektu promocji polskiej kultury za granicą. Celem warsztatów wokalnych i tanecznych jest poznanie oraz porównanie rodzaju tańca i śpiewu, technik i metod nauki oraz inspiracji i procesu twórczego. Założenia projektu uzyskały przychylną ocenę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które współfinansuje realizowane działania.

W listopadzie 2016 roku rozpoczął się etap przygotowawczy, podczas którego zrealizowane zostały warsztaty w Budapeszcie, Zagrzebiu i w Bratysławie. Trzy grupy artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” współpracując z artystami zespołów partnerskich, przeprowadziły warsztaty polskich tańców i pieśni. Przebieg warsztatów u każdego z partnerów przybrał indywidualny charakter, dzięki któremu mogliśmy m.in. obserwować zróżnicowane metody pracy z użyciem różnych technik przekazywania wiedzy. Artyści partnerskich zespołów w trakcie warsztatów poznawali elementy polskiej kultury poprzez poznanie technik tańca (polonez, chustkowy, oberek, trojak), techniki śpiewu białym głosem, a także zapoznali się z elementami polskich strojów ludowych (strój: rozbarski, łowicki, podhalański).
Artyści i pedagodzy Zespołu „Śląsk” pełniąc rolę popularyzatorów polskiej kultury jednocześnie skorzystali z okazji by zapoznać się z elementami kultury gospodarzy warsztatów. Wzajemne dzielenie się wiedzą i doświadczeniami na poziomie artystów profesjonalnych to wartość dodana, jaką niesie projekt „Helokanie Południa”. Efektem budowanej relacji ma być wspólny występ podczas realizowanej trasy koncertowej we wrześniu 2017 roku.

W marcu, delegacja Zespołu „Śląsk” w Bratysławie współpracowała z 30. osobową grupą artystyczną Zespołu „SLUK”. Efekt mogli oglądać widzowie w sali widowiskowej w siedzibie „SLUK” 10 marca 2017 roku. Na widowni zasiedli goście Zespołów „SLUK” i „Śląsk”, w tym przedstawiciele Ambasady RP w Bratysławie, Instytutu Polskiego, Szkoły Polskiej w Bratysławie, a także uczniowie i studenci słowackich szkół tanecznych oraz dyrekcja i kierownictwo Zespołu „SLUK”. Gościem honorowym pokazu polskich tańców w wykonaniu artystów Zespołu „SLUK” był Juraj Kubánka – legendarny choreograf, współpracujący w swojej zawodowej karierze zarówno z Zespołem „SLUK”, jak i „Śląsk”. Podczas pokazu zatytułowanego „Za górami, za lasami” artyści Zespołu „SLUK” zaprezentowali „Trojaka”, „Oberka” i „Poloneza”.
Obok warsztatów profesjonalnych, delegaci z Zespołu „Śląsk” zrealizowali dodatkowe zajęcia warsztatowe dla grup amatorskich. Dzięki uprzejmości Dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie i współpracy z Polską Ambasadą w Bratysławie, zorganizowane zostały warsztaty taneczne dla Polonii w siedzibie Instytutu dla osób dorosłych, a na zaproszenie dyrekcji Szkoły Polskiej - warsztaty taneczne dla dzieci.

Istotnym elementem wyjazdu delegacji, zarówno w tym miesiącu do Bratysławy, jak i wcześniej do Budapesztu (listopad 2016) i Zagrzebia (grudzień 2016), było rozpoczęcie przygotowań do realizacji trasy koncertowej we wrześniu 2017 roku. Wspólne koncerty z artystami Zespołów – gospodarzy kolejnych etapów trasy koncertowej – to przedsięwzięcie bez precedensu. Skala projektu i możliwość dalszego rozwoju nawiązanej współpracy z pewnością przyczynią się do realizacji kolejnych wspólnych inicjatyw artystycznych. (JM)

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi