Uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu Zespołu "Śląsk"17 Maja 2017

17 maja w Koszęcinie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele władz regionu: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i Członek Zarządu Henryk Mercik, podpisali umowę o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na mocy dokumentu, Ministerstwo Kultury będzie przekazywało na działalność statutową Zespołu 5 mln dotacji, a Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 17 mln. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.

Minister Kultury rozpoczął wizytę w siedzibie Zespołu „Śląsk” od zwiedzania zrewitalizowanego zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie. Zapoznał się z obiektem oraz zakresem zakończonych w 2014 roku prac remontowych.

O godz. 11:00, w Sali Zielonej koszęcińskiego pałacu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Henryk Mercik Członek Zarządu Województwa Śląskiego złożyli podpisy pod umową, która na okres najbliższych 3 lat reguluje zasady współprowadzenia Zespołu „Śląsk” jako wspólnej instytucji kultury. Uroczystości towarzyszyli: Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak, parlamentarzyści regionu śląskiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz media.

Jak podkreślił Minister Piotr Gliński, Zespół „Śląsk” znalazł się na liście 10 instytucji kultury w całej Polsce, które Ministerstwo postanowiło współprowadzić wraz z samorządami. Zaznaczył, że wybierając Zespół „Śląsk” dokonywano jego oceny pod względem wysokiego poziomu artystycznego, wagi dla polskiej kultury oraz roli jaką pełni w perspektywie regionalnej i ogólnopolskiej. „Zespół „Śląsk” był faworytem jeśli chodzi o współfinansowanie. To perła polskiej kultury, także za granicą” – powiedział Wicepremier Piotr Gliński. „Kwota 5 mln złotych, jaką każdego roku przekaże Zespołowi Ministerstwo, to środki na działalność artystyczną, podniesienie jakości i zakresu oferty” – nadmienił. Profesor Piotr Gliński podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do skonstruowania umowy o współprowadzeniu Zespołu. „Podpisaliśmy ważne porozumienie dla polskiej kultury, ale ważne także dla Zespołu „Śląsk”, jego artystów i tych, którzy ich podziwiają” – powiedział podczas uroczystości.

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa wspomniał, że dzisiejsza uroczystość to finalizacja wielu lat starań o współprowadzenie Zespołu „Śląsk” z Ministerstwem. „Trzeba jednak przede wszystkim docenić trud kilku pokoleń artystów. Im zawdzięczamy to, że dziś Zespół  tak wspaniale się prezentuje i został za to doceniony w Warszawie”. Dziękując Ministrowi Kultury za wkład finansowy w rozwój „Śląska” powiedział, że „umożliwi to Zespołowi oddech i nowe otwarcie działalności artystycznej i edukacyjnej”. „Zespół „Śląsk” to historia Śląska w pigułce – historyczne miejsce i pielęgnowanie kultury regionu” – dodał Marszałek Saługa.

Za sfinalizowanie umowy dziękował również związany ze Śląskiem Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik. Ocenił, że to ważny dzień dla „Śląska” i mieszkańców województwa, a koszęciński Zespół wraz z „szyldem narodowej instytucji kultury” otrzymał „znakomite opakowanie”.

Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak podkreślił z kolei, że: „Dzisiejsza uroczystość to wielki dzień dla Zespołu, historyczny moment i wzruszenie wśród artystów i pracowników Zespołu jest ogromne. 22 mln złotych to środki, które pozwolą na spokojne projektowanie działalności i rozwoju instytucji – dodał – Misję ambasadora polskiej kultury będziemy wypełniać treścią najpiękniej jak to możliwe”.

Uroczystość wzbogacił krótki koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”, który odbył się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. Dostojni goście mieli okazję zobaczyć zaledwie niewielki wycinek z bogatego repertuaru Zespołu, wystarczający jednak, aby zaprezentować pełnię talentu i kunsztu koszęcińskich artystów. Koncert rozpoczęły sztandarowe przeboje: „Trojak”, „Karolinka” i „Szła dzieweczka” – kompozycje Stanisława Hadyny stanowiące wizytówkę „Śląska” od blisko 65 lat. W programie znalazły się także: „Polka opolska”, „Krakowiaki sądeckie” i „Kołomajki”. W finale wybrzmiały klimaty polskich gór - pieśń „Hej, te nasze góry” i widowiskowe „Tańce podhalańskie” w choreografii Elwiry Kamińskiej.

Wspólne zdjęcie gości i artystów Zespołu „Śląsk” zakończyło wizytę Ministra Kultury w Koszęcinie. (AK)

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi