Tańce spiskie wkrótce w repertuarze Zespołu "Śląsk"13 Czerwca 2017

Od 12 do 14 czerwca potrwają w Koszęcinie warsztaty taneczne dla artystów Zespołu „Śląsk”, które poprowadzi pani Maria Wnęk, choreograf specjalizująca się w tańcach Spisza. Efektem współpracy będzie wzbogacenie repertuaru Zespołu o choreografie oparte na motywach autentycznego folkloru tego regionu wraz z pieśniami chóralnymi. Zadanie realizowane jest dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.

Kompozycja tańców i pieśni z regionu Spisza jest brakującym ogniwem w programie tańców góralskich Zespołu „Śląsk”. Choreografie, które powstaną podczas warsztatów będą opracowywane na pełny skład zespołu tanecznego, z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”. Premierowa odsłona tańców i pieśni spiskich planowana jest na wrzesień 2017 roku, przy okazji inauguracji jubileuszowego 65. sezonu artystycznego Zespołu „Śląsk”.

Założenie projektu realizowanego dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca to wierne odtworzenie tańców spiskich. O wyjątkowości Spisza świadczy zachowana do dziś odrębność i wyraźne różnice od folkloru sąsiednich regionów: pienińskiego i podhalańskiego. Z punktu widzenia etnografii, w kulturze mieszkańców Spisza można odnaleźć elementy węgierskie, niemieckie, słowackie, polskie oraz wołoskie.

Poziom artystyczny Zespołu „Śląsk” to efekt wieloletniej współpracy z wybitnymi autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa, dlatego do poszerzenia repertuaru o tańce spiskie kierownik artystyczny Kazimierz Ratajczak oraz kierownik baletu Jarosław Świątek wybrali wybitną specjalistkę w tym zakresie - panią Marię Wnęk. Pani Maria jest choreografem, etnografem, regionalistą, muzykologiem, tancerką i śpiewaczką. Oddana bez reszty swoim ideałom regionalizmu spiskiego jest niezwykle ceniona w świecie artystycznym tego obszaru.

W ramach podjętej współpracy nadrzędnym celem Zespołu jest uzupełnienie mozaiki tańców góralskich o kompletną realizację tańców jurgowskich i spiskich. Zgodnie z misją ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, Zespół „Śląsk” sięgnie do inspiracji tradycyjnym folklorem i autentycznymi motywami ludowymi, aby ocalić od zapomnienia wyjątkowe układy choreograficzne. Głębsze poznanie tego regionu i włączenie do repertuaru dorobku kulturowego Spisza, posłuży także edukacji regionalnej i możliwości podzielenia się z publicznością tym wyjątkowym dziedzictwem.

W ramach współpracy z Zespołem „Śląsk”, pani Maria Wnęk planuje przygotować dwa układy choreograficzne, z dwóch części Spisza: wołoskiej - tańce od Jurgowa i tej bardziej węgierskiej części - czyli wsie w zasięgu zamku niedzickiego (odmiana trybska i kacwińska). W kompozycji tanecznej od Jurgowa, chce pokazać piękno melodii spiskich, śpiewu dwugłosowego, a także melodie czardaszowe, friś i babskie. Motywy taneczne - hajdukowe dla mężczyzn i dla dziewczyn kółecko babskie oraz charakterystyczne dla Spisza czardasze. W drugiej części będą popisowe tańce męskie, czardasz, friś ciardaś, madziarski i fris polka. Wraz ze strojami pełnymi barw, różnorodności tkanin i wzorów, całość opracowania folkloru spiskiego pokaże jego piękno i unikatowy charakter. Obecność folkloru tego regionu w repertuarze Zespołu „Śląsk” zdecydowanie poszerzy krąg odbiorców folkloru spiskiego, wykraczając z jego promocją daleko poza Spisz.

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi