V edycja projektu edukacyjnego "Roztańczymy Chorzów" dobiegła końca13 Czerwca 2017

12 czerwca uroczystym koncertem uczestników zakończyła się piąta edycja projektu edukacyjnego „Roztańczymy Chorzów”. Projekt realizowany był od listopada 2016 roku przez Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Urząd Miasta Chorzowa, w sześciu chorzowskich placówkach oświatowych.

We wszystkich szkołach i przedszkolach objętych projektem, z uczestnikami prowadzone były zajęcia umuzykalniające, poprawiające koordynację ruchową oraz rytmiki. Dzieci uczyły się wielu śląskich pieśni i tańców: „Trojaka”, „Zwodzonego”, „Szła dzieweczka”, „Karolinki”, „Owczarka”, „Gołąbka”, „Diabełka”, „Zajączka” i wielu innych. Efekty swojej kilkumiesięcznej pracy z pedagogami Zespołu „Śląsk”, zaprezentowano podczas koncertu. Na widowni Chorzowskiego Centrum Kultury zasiedli m.in. Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” pan Tomasz Janikowski oraz reprezentująca Urząd Miasta Chorzowa pani Aleksandra Kurek. Na scenie wystąpiły dzieci z chorzowskich przedszkoli i szkół: Przedszkoli nr 11 i 21, Szkół Podstawowych nr 1 B, 1 A, 12 i 34 oraz Grupa Seniorów z Chorzowskiego Centrum Kultury i Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów”.

W maju dzieci uczestniczące w projekcie wraz z opiekunami i wychowawcami odwiedziły siedzibę Zespołu „Śląsk”, gdzie wzięły udział w warsztatach wokalnych, zwiedziły sale pałacowe, dydaktyczne i  zapoznały się z historią Zespołu. W kostiumerni dzieci mogły przymierzyć stroje sceniczne, nakrycia głowy oraz inne elementy strojów ludowych, w których na co dzień występują artyści Zespołu „Śląsk”.

Celem projektu jest kultywowanie wartości kultury ludowej i narodowej, prezentowanie
i popularyzowanie bogactwa śląskiego folkloru oraz promocja miasta Chorzowa. Ponadto rozwijanie współpracy i nawiązywanie kontaktów z placówkami kulturalnymi z okolicy, wyrównanie szans edukacyjnych dzieci oraz poszukiwanie młodych talentów. Projekt umożliwił zarówno nauczycielom, jak i dzieciom  zaangażowanym w działania, bezpośredni kontakt z pedagogami tańca i śpiewu oraz profesjonalnymi artystami Zespołu „Śląsk”, tworząc w ten sposób platformę wymiany doświadczeń ułatwiającą korzystanie z bogatego zasobu śląskich pieśni i tańców. (DK)

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi