64. sezon artystyczny Zespołu "Śląsk" przeszedł do historii ...03 Lipca 2017

W deszczu, ale aktywnie i z uśmiechem, trzeci dzień „Święta Śląska” rozpoczął  marsz Nordic Walking. Przez całą niedzielę trwały w siedzibie Zespołu koncerty, wystąpił kabaret, nie zabrakło specjalnych atrakcji dla dzieci. Wieczorem, dostojny jubilat – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – programem „A to Polska właśnie” zakończył 64. sezon artystyczny.

Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking organizatorzy zaproponowali aktywne rozpoczęcie trzeciego dnia „Święta Śląska”. O godz. 10:00 z siedziby Zespołu „Śląsk” wyruszył Rajd Nordic Walking. Kilkudziesięciu śmiałków, nie oglądając się na ciężkie chmury i deszcz, wyruszyło w 15-kilometrową trasę koszęcińskimi lasami. Humory dopisywały, wszyscy dotarli szczęśliwie do mety, zapewniając, że z przyjemnością ponownie staną na starcie kolejnego marszu z Zespołem „Śląsk”. Na chwilę wyciszenia po sportowych emocjach można było liczyć o godzinie 15:00 w pałacowej kaplicy, gdzie odbył się koncert organowy Huberta Marona i Luca Muratori. Na scenie głównej o dobry humor najmłodszych gości „Święta Śląska” zadbał w tym czasie Pan Piotruś ze swoimi przyjaciółmi, proponując dzieciom radosne zabawy, wspólny taniec i śpiew. W niedzielne popołudnie nie zabrakło także innych koncertów oraz kabaretu. Zaproszenie na urodziny Zespołu „Śląsk” przyjęły: Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz zespół „Turnioki”. Publiczność znakomicie bawiła się także z Kabaretem Rewers.

Ukoronowaniem dnia i podsumowaniem dziewiętnastej edycji „Święta Śląska” był galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”, pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha i Krzysztofa Dziewięckiego. A na scenie królowały nieśmiertelne przeboje, wśród nich m.in.: „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”, „Hej, te nasze góry”, „Pije Kuba do Jakuba”. Balet zawirował w tańcu zaczynając jak zawsze od „Trojaka”, by potem zaprezentować m.in. „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, tańce Górali Podhalańskich, „Krakowiaki sądeckie”, tańce narodowe i wiele innych, które publiczność niezmiennie przyjmuje z zachwytem.

Podsumowanie sezonu i ostatni koncert przed wakacjami, to także okazja do pożegnań. W tym roku ze sceną pożegnały się dwie, wspaniałe solistki chóru Zespołu „Śląsk”: Dorota Sitek i Renata Dworak. Obydwu Paniom z całego serca dziękujemy za wszystkie lata poświęcone pracy artystycznej w szeregach Zespołu „Śląsk”, za współtworzenie sukcesów „Śląska” i wspaniałą służbę polskiej kulturze. Artystkom za pracę na scenie dziękował Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak, Zastępca Dyrektora Tomasz Janikowski, Piotr Zawadzki ze Związku Artystów Scen Polskich oraz wzruszeni koledzy i koleżanki. Pani Doroto, Pani Renato – wszystkiego dobrego i jeszcze wielu lat wspaniałych sukcesów na artystycznej drodze!

Kończymy 64. sezon artystyczny, który bez wątpienia był dla Zespołu bardzo udany, zarówno pod względem artystycznym, jak i edukacyjnym. Tylko w ciągu ostatniego półrocza ilość koncertów zamknęła się liczbą 143. Od stycznia do końca maja, w kraju i za granicą, oklaskiwało „Śląsk” 90 tysięcy widzów! Na wysokim poziomie utrzymują się wskaźniki dotyczące działalności edukacyjnej Zespołu, realizowanej poprzez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Kierowana do dzieci, młodzieży, nauczycieli i seniorów bogata oferta edukacyjna, przyciąga do siedziby „Śląska” ponad sto tysięcy uczestników. Podpisana 17 maja umowa o współprowadzeniu Zespołu „Śląsk” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość i swobodnie projektować przedsięwzięcia związane ze zbliżającym się jubileuszowym, 65. sezonem artystycznym. (AK)

Powrót
Sierpień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi