III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum "Śląska"06 Sierpnia 2017

Pierwszy, sierpniowy weekend w Koszęcinie należał do uczestników III Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”. Dzięki zabytkowym powozom, bryczkom i karetom oraz wspaniałym konnym zaprzęgom, siedziba Zespołu „Śląsk” przeniosła się w czasie na przełom XIX i XX wieku. W bajkowej atmosferze, przez dwa dni publiczność śledziła konkursowe zmagania w powożeniu tradycyjnym.

5 i 6 sierpnia już po raz trzeci gościliśmy w Koszęcinie uczestników Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”. Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęła Wicemarszałek Senatu RP, pani Maria Koc.

Do siedziby Zespołu „Śląsk” przyjechały 24 najlepsze, europejskie zaprzęgi, aby rywalizować
w widowiskowych konkurencjach powożenia tradycyjnego. Obecni byli reprezentanci z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec, Francji i po raz pierwszy z Czech. W otoczeniu Zespołu Pałacowo - Parkowego w Koszęcinie, zabytkowe powozy i zaprzęgi konne stworzyły historyczny klimat, który – podobnie jak w poprzednich latach – zachwycał publiczność. Wieloetapowy Konkurs odbywał się wg. przepisów AIAT (Association International d'Attelage de Tradition) - Międzynarodowej Konferencji Tradycyjnego Powożenia. W parku oraz na ulicach i leśnych drogach wokół Koszęcina pojawiły się zaprzęgi jednokonne, parokonne, trójki i czwórki zaprzężone w ponad stuletnie powozy, bryczki i karety. W programie Konkursu o Trofeum „Śląska” znalazły się m.in. prezentacja zaprzęgów, widowiskowy przejazd ekwipaży przez główną ulicę Koszęcina, próba terenowa na 13 kilometrowej, leśnej trasie oraz konkurs zręczności powożenia tzw. kegle.

Gościem specjalnym i gwiazdą tegorocznego Konkursu była wielka dama polskich scen teatralnych i filmowych, pani Teresa Lipowska. Wielbiciele jej talentu mogli się spotkać z artystką w koszęcińskim Domu Kultury, podczas wieczorku prowadzonego przez wójta Gminy Koszęcin Zbigniewa Seniowa.

Na międzynarodowe grono uczestników Konkursu oraz publiczność przybyłą do Koszęcina czekała także wspaniała, muzyczna atrakcja. Z pierwszym koncertem po urlopowej przerwie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Oprócz przebojowego repertuaru ludowo – narodowego w programie znalazły się także niespodzianki. Specjalnie dla gości z Czech, którzy po raz pierwszy przybyli do Koszęcina, chór Zespołu wykonał pieśń z opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany. To wykonanie zostało owacyjnie przyjęte nie tylko przez rodaków kompozytora, ale i przez wszystkich obecnych na koncercie widzów. Na zakończenie w szczególny sposób uhonorowano panią Teresę Lipowską, która niedawno świętowała jubileuszu swoich urodzin. Gromkie „Sto lat!” w wykonaniu Zespołu „Śląsk”, bukiet kwiatów, serdeczności od Dyrekcji Zespołu i współorganizatorów Konkursu Powożenia mile zaskoczyły Jubilatkę. Z ogromnym wzruszeniem artystka dziękowała zarówno za niespodziankę, jak i za koncert Zespołu, zaznaczając jak wielką sympatią i uznaniem darzy artystów „Śląska”.

Nie zabrakło wzajemnych podziękowań i wyrazów uznania kierowanych do organizatorów i współorganizatorów III Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wszystkich podmiotów, koszęciński Konkurs nie tylko na stałe wpisuje się w kalendarz europejskich imprez tego typu, ale i z sukcesem budowany jest prestiż imprezy.v

Wśród gości obecnych na koncercie byli m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego pan Stanisław Gmitruk, prezes Zarządu WFOŚ i GW w Katowicach pan Andrzej Pilot, wójt Gminy Koszęcin pan Zbigniew Seniów, Biskup Senior Diecezji Gliwickiej Jan Wieczorek, Wiceprezes Polskiego Radia pan Mariusz Staniszewski, Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych pani Hanna Myjak.

Po zakończeniu rywalizacji konkursowych, w drugim dniu imprezy rozdano nagrody. Tegoroczne Trofeum „Śląska” zdobył dwukonny zaprzęg reprezentujący Stadninę MK Szuster, powożony przez Rafała Andrzejewskiego-Szustera. II miejsce zajął zespół I Programu Polskiego Radia w pięknym, odrestaurowanym powozie księcia Sanguszki z 1901 roku, zaprzężonym w trójkę koni, a powożonym przez Juliana Pawlikowskiego. Trzecią lokatę zdobył Maciej Gąsienica-Sieczka powożący charakterystycznym, góralskim zaprzęgiem. Dwudniowy turniej zwieńczyła uroczysta dekoracja zwycięzców i unikatowy kadryl - taniec powozów w wykonaniu kilkudziesięciu, międzynarodowych zaprzęgów.

Tradycją Konkursu stała się zbiórka funduszy na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w pobliskich Rusinowicach. Także i w tym roku była okazja, aby wesprzeć jego podopiecznych.

Organizatorem III Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych Katowice, Gminą Koszęcin, OSP Koszęcin oraz Agencją Nieruchomości Rolnych, M.K.Szuster, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Polskim Związkiem Hodowców Koni i firmą Powozy Marek Doruch. (AK)

Więcej informacji na temat uczestników Konkursu oraz wyniki rywalizacji, dostępne na stronie
www.ciat-koszecin.com

Powrót