"Śląsk" na Gorolskim Święcie w Jabłonkowie08 Sierpnia 2017

Zespół wraca do pracy po wakacyjnej przerwie. Po spotkaniu z publicznością w Koszęcinie, podczas Międzynarodowego Konkursu Powożenia Tradycyjnego, przyszedł czas na pierwszą podróż za granicę – do Republiki Czeskiej. 6 sierpnia „Śląsk” wziął udział w jubileuszowej, 70. odsłonie jednego
z najstarszych festiwali folklorystycznych w Czechach – „Gorolskim Święcie”

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto” są drugim najstarszym festiwalem folklorystycznym w Republice Czeskiej i największym, urządzanym przez organizację pozarządową. Przez trzy dni w wydarzeniu uczestniczy około 15 tysięcy osób. Wzorem lat ubiegłych, tegoroczna impreza odbyła się w areale Lasku Miejskiego oraz w Domu Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Jabłonkowie.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję przypomnieć sobie historię „Gorolskigo Święta”, oglądając w Lasku Miejskim wystawę plenerową złożoną z archiwalnych fotografii, plakatów, biletów oraz artykułów prasowych dokumentujących historię festiwalu na przestrzeni 70 lat. Na scenie pojawiły się regionalne zespoły i chóry, w większości działające w ramach Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego, gawędziarze ludowi, a także kilku zagranicznych wykonawców. Były to zarówno zespoły biorące udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, jak i te, które przyjechały specjalnie na „Gorolski Święto”. W tym roku gościem specjalnym i gwiazdą drugiego dnia Święta był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który zaprezentował najpiękniejsze pieśni ludowe ze swojego repertuaru.

Zespół - nie po raz pierwszy goszczący na Święcie - jest częścią dumnej, 70. letniej historii międzynarodowych spotkań folklorystycznych w Jabłonkowie. Udział w festiwalu jest zawsze szczególnie bliski artystkom, dla których Zaolzie, Jabłonków to rodzinne strony. Jabłonkowska publiczność nagrodziła krajanki: solistkę baletu Aleksandrę Żaczkovą i chórzystkę Izabelę Drongovą, serdecznymi brawami i bukietami kwiatów. Uczestników i widzów „Gorolskigo Święta” Zespół pozostawił z zapewnieniem, że wróci do Jabłonkowa, by kolejny raz zaprezentować piękno polskiej kultury ludowej i narodowej. Do zobaczenia! (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi