VIII Piknik Leśno - Łowiecki "Cietrzewisko"14 Sierpnia 2017

W miniony weekend Zespół „Śląsk” zaprosił publiczność do swojej siedziby na ósmą edycję Pikniku Leśno - Łowieckiego „Cietrzewisko”. Niepowtarzalny klimat imprezy wzbogaconej koncertami i licznymi atrakcjami dodatkowymi, przyciągnął wielu miłośników plenerowego wypoczynku.

Organizatorem Pikniku jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy
z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim, Nadleśnictwem Koszęcin oraz Gminą Koszęcin. Patronat honorowy objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych pan Konrad Tomaszewski. Impreza promująca leśno - łowieckie tradycje oraz edukację ekologiczną od lat cieszy się uznaniem zarówno środowiska leśnego, jak i publiczności uczestniczącej w zabawie.

To już ósma edycja imprezy, która swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga do siedziby Zespołu „Śląsk” wielu miłośników lasu i kultury łowieckiej. Bogaty program dwudniowego pikniku pozwolił bliżej poznać pracę leśników oraz leśno-łowieckie tradycje, gwarantując zarówno walory edukacyjne, jak i doskonałą zabawę w plenerze. Przez dwa dni o dobry nastrój dbali znani i lubiani śląscy wokaliści: Magdalena Pal, Damian Holecki, Beata Mańkowska i Jacek Silski oraz Bernadeta Kowalska i przyjaciele. W ich wykonaniu publiczność usłyszała przebojowe piosenki, idealne do wspólnej, letniej zabawy. Wśród gwiazd „Cietrzewiska” nie mogło zabraknąć gospodarza imprezy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przygotowany na tę okazję program ludowo - narodowy jak zawsze zachwycił widzów, dodając pozytywnej energii w sierpniowy wieczór.

W sobotę do muzycznego współzawodnictwa stanęli sygnaliści w ramach VII Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Muzycznych prezentacji sygnalistów można było słuchać od godziny 9, po południu laureaci spotkali się z publicznością na uroczystym wręczeniu nagród. Piknikowi od początku towarzyszą także leśni mistrzowie piły, którzy walczą w Śląskich Mistrzostwach Drwali. Ich widowiskowe konkurencje mają już swoją wierną publiczność, która oklaskuje ich umiejętności podczas trwania zawodów. W tym roku po raz pierwszy mogliśmy także obserwować rywalizację w zawodach cięcia i rąbania drewna siekierą Stihl tzw. timbersport. Sądząc po zainteresowaniu widzów, także i ta dyscyplina może zostać stałym elementem koszęcińskiego „Cietrzewiska”.

Tegoroczna impreza tradycyjnie obfitowała w wydarzenia związane z promocją zdrowego trybu życia i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wystawy, konkursy i zabawy organizowane przez reprezentacje okolicznych Nadleśnictw, przybliżały świat przyrody oraz kulturę i tradycje ludzi związanych z leśnym bogactwem. Obok prezentacji edukacyjnych można było zwiedzać wystawy trofeów Kół Łowieckich i Klubu Kolekcjonera. W niedzielny poranek uczestnicy „Cietrzewiska” spotkali się także na tradycyjnej Mszy Świętej Hubertowskiej w Kościele pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie, do której oprawę muzyczną przygotował Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Prawdziwego smaku leśno-łowieckiej imprezie dodawała kuchnia myśliwska i śląska. Piknikową atmosferę dopełniały stoiska z upominkami i twórczością rękodzielników. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Pikniku Leśno - Łowieckiego „Cietrzewisko” dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok! (AK)

Powrót