Weekend ze "Śląskiem"28 Sierpnia 2017

Bytom, Gołuchów i Pszczyna – w tych miastach Zespół „Śląsk” gościł w miniony weekend. W każdym z tych miejsc prezentował inny program, niezmiennie zdobywając serca widzów. Przyjemnie jest spędzać ostatnie dni wakacji wśród uznania i braw publiczności!

Koncertowy weekend rozpoczął się w bytomskim amfiteatrze, w ramach festiwalu „Muzyka Narodów”. Chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego, wystąpili z repertuarem polskich i europejskich przebojów wpisując się w wielonarodową formułę imprezy. Obok „Karolinki”, „Starzyka”, „Głębokiej studzienki” czy „Ondraszka” zabrzmiały m.in.: „Athina”, „La Montanara”, „Greensleeves”, a na bis „O sole mio”. Program „Muzyki Narodów” to cykl koncertów prezentujących najwybitniejsze utwory muzyczne, zaliczane do dziedzictwa kultury polskiej i światowej. Koncerty prowadzi Juliusz Ursyn Niemcewicz, dyrektor artystyczny projektu, tenor i solista Opery Śląskiej. Od początku lipca, w niedzielne, wakacyjne popołudnia, publiczność odbywa muzyczne podróże,  m.in. do Izraela, Austrii, Irlandii, Hiszpanii, Czech, Węgier, Włoch, Argentyny i Niemiec. W tym roku odbywa się już trzecia edycja tej popularnej imprezy.

Ostatnia sierpniowa niedziela to spotkania z publicznością w Pszczynie oraz w Gołuchowie. Choć odmienne w muzycznym klimacie, to obydwa koncerty dodały blasku uroczystościom ważnym dla lokalnych społeczności: Jubileuszowi 500. lat Reformacji i powiatowym dożynkom.

W Pszczynie, na koncert „Śląsk” z programem „Solus Christus” czekała publiczność świętująca Dni Reformacji na Ziemi Pszczyńskiej. Pieśni ewangelickie w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląska”, pod dyrekcją Jeana Claudea Hauptmanna, zabrzmiały w tamtejszej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. To największa liczebnie parafia w diecezji katowickiej, skupiająca 1500 osób. Koncert miał także wymiar charytatywny, całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

Balet i soliści chóru zawitali z kolei do Gołuchowa, gdzie uświetnili programem „Znaszli ten kraj” Dożynki Powiatu Pleszewskiego.  Dożynki to szczególny czas dla rolników, chwila podziękowania za owocne plony i prośba, by następny rok był równie urodzajny. Jest to również czas zabawy, a barwny i dynamiczny koncert „Śląska” znakomicie współgrał z radosną atmosferą dożynkowego święta. Publiczność bawiła się więc przy „Karolince”, „Szła dzieweczka”, „Piekła baba chleb”, „Gąsce” i gorąco oklaskiwała widowiskowe tańce m.in. górali podhalańskich, „Kołomajki”, „Krakowiaki sądeckie”, „Taniec chustkowy” czy tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” podkreślił i wzbogacił ludowe tradycje świętowane podczas dożynek.

Ostatni weekend sierpnia minął pracowicie, ale w nadchodzącym tygodniu „Śląsk” nie zwalnia tempa! Już od poniedziałku zapraszamy na kolejne koncerty, a przez cały tydzień, do siedziby Zespołu „Śląsk”, na II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”!

Powrót
Wrzesień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi