Rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"29 Sierpnia 2017

Koncertem Zespołu „Śląsk” rozpoczęła się w poniedziałek, 28 sierpnia, II edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. W siedzibie „Śląska” uczestników powitał Dyrektor Zbigniew Cierniak. W programie tygodniowego Festiwalu m.in. otwarte dla publiczności koncerty i ludowe potańcówki w ramach wieczorów tematycznych: tureckiego, irlandzkiego, słowackiego, ukraińskiego, polskiego i biesiadnego. Wstęp wolny.

Organizowany po raz drugi w Koszęcinie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia” jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. To wyjątkowe wydarzenie jest jednym z nielicznych na świecie festiwali organizowanych przez zawodowy zespół zajmujący się sztuką ludową, w którym uczestniczą wykonawcy - amatorzy, z różnych stron świata. Warsztaty i koncerty odbywają się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w Koszęcinie w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. Sam Festiwal nie jest wyłącznie wydarzeniem scenicznym. Jego unikalna forma zakłada także przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. Każdego dnia Festiwalu jego uczestnicy biorą udział w warsztatach prowadzonych przez swoich kolegów z innych zespołów. Dzięki temu lepiej poznają specyfikę folkloru danego kraju, rozwijają swoje umiejętności taneczne, poszerzają horyzonty oraz nawiązują nowe znajomości. Młodzi ludzie mają też okazję do takiego spojrzenia na folklor swojego kraju, który pozwala na jego wykorzystanie poza sceną. W trakcie zajęć uczestnicy pracują także nad wspólnym projektem artystycznym – w tym roku przygotowują polski taniec narodowy, poloneza. Efekty będzie można podziwiać podczas koncertu finałowego 2 września.

Wieczory to czas występów artystycznych. Każdy koncert zakończony jest nauką tańców pochodzących z danego kraju, a następnie potańcówką. Do aktywnego udziału w tych wydarzeniach zapraszamy publiczność. Zarówno koncert, jak i potańcówki są bezpłatne i dostępne dla każdego. Aby poznać w pełni kulturę zaproszonych do Koszęcina gości, będzie można także spróbować potraw charakterystycznych dla danych krajów. W ostatnim dniu Festiwalu (3 września) wspólnie pożegnamy wakacje ze „Śląskiem” podczas wieczoru piosenki biesiadnej i frywolnej.

Na drugą edycję imprezy, do siedziby Zespołu „Śląsk” zostały zaproszone zespoły folklorystyczne prezentujące zróżnicowany folklor: Grupa Folklorystyczna OYFAD z Turcji, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa (Ukraina), Zespół Tańca Irlandzkiego „Trim the Velvet” z Belfastu (Irlandia), Zespół Folklorystyczny „Otava” z Nowego Miasta nad Vagiem (Słowacja) oraz reprezentujący Polskę - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka.

II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia” objęty został patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

Zapraszamy do udziału w otwartych wieczorach folklorystycznych:

29 sierpnia (wtorek) - WIECZÓR TURECKI
19:00 - koncert Grupy Folklorystycznej OYFAD (Turcja), po koncercie potańcówka turecka

30 sierpnia (środa) - WIECZÓR IRLANDZKI
19:00 - koncert Zespołu Tańca Irlandzkiego „Trim the Velvet” z Belfastu, potańcówka irlandzka

31 sierpnia (czwartek) - WIECZÓR POLSKI
19:00 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, potańcówka polska

1 września (piątek) - WIECZÓR SŁOWACKI
19:00 - Koncert Zespołu Folklorystycznego „Otava” z Nowego Miasta nad Vagiem (Słowacja), potańcówka słowacka

2 września (sobota) - WIECZÓR UKRAIŃSKI – KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU
19:00 - Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa - Koncert Zespołu „Vierovka” wraz z Zespołem Folklorystycznym „Otava” oraz ZPiT „Wisła”, potańcówka ukraińska

3 września (niedziela) - WIECZÓR BIESIADNY „Ta ostatnia niedziela..”
18:00 - wieczór muzyki biesiadnej oraz przegląd piosenki biesiadnej i frywolnej

Kuchnia festiwalowa czynna od godz. 18:00

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi