"Młody Duch Tańca"08 Września 2017

7 września w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbył się pokaz specjalny widowiska baletowego „Młody Duch Tańca”. Spektakl jest zwieńczeniem projektu, w którym biorą udział uczniowie ogólnokształcących szkół baletowych z Polski oraz ich rówieśnicy z najlepszych szkół baletowych w Europie i Japonii. Praca nad widowiskiem, pod kierunkiem pedagogów, choreografów i reżysera projektu Wiesława Dudka, trwała w siedzibie Zespołu „Śląsk” od kilku tygodni.

Międzynarodowy spektakl „Młody Duch Tańca” to widowisko baletowe, w którym wzięli udział najzdolniejsi uczniowie ogólnokształcących szkół baletowych z Łodzi i Bytomia (Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu) oraz ich rówieśnicy uczący się w najlepszych szkołach baletowych w Europie i Japonii.

W koszęcińskich salach, przez kilka tygodni trwały lekcje, próby i powstawały nowe choreografie. Założeniem projektu „Młody Duch Tańca” jest promocja dokonań młodych adeptów sztuki tańca szerszej publiczności. Oprócz tancerzy wezmą w nim udział młodzi japońscy instrumentaliści wykonujący tradycyjną grę na bębnach Wadaiko. W ramach projektu wykonawcy mają wyjątkową możliwość nie tylko zaprezentowania się przed publicznością na profesjonalnej scenie, ale i podniesienia umiejętności tanecznych oraz kształtowania własnej osobowości artystycznej poprzez pracę nad układami choreograficznymi utrzymanymi w różnych technikach tańca (taniec klasyczny i współczesny). Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie, tacy jak: Wiesław Dudek, Shoko Nakamura, Eric Gautgier, Xenia Wiest czy Anna Nowak, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Katarzyna Kozielska.

Spektakl „Młody Duch Tańca” został zaprezentowany publiczności po raz pierwszy 4 i 6 września w Teatrze Wielkim w Łodzi. 7 września, w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbył się pokaz specjalny. Widowisko będzie można jeszcze zobaczyć 9 września o godzinie 18.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i 10 września 2017 o godzinie 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.

W Koszęcinie widzowie obejrzeli fragment lekcji tańca klasycznego w choreografii Wiesława Dudka, pad de trois z baletu „Wieszczka lalek”, wariacje klasyczne z baletu „Paquita” i „Dance me” w choreografii Katarzyny Aleksander – Kmieć oraz „Deja vu” (chor. Xenia Wiest), „Drops” (chor. Katarzyna  Aleksander – Kmieć), „Formation” (chor. Katarzyna Kozielska) i „Raw materials” (chor. Anna Nowak). Spektakl w wyjątkowy sposób angażuje w tak szerokim zakresie uczniów polskich i zagranicznych szkół baletowych, dając każdemu uczestnikowi możliwość zaprezentowania własnych umiejętności w atrakcyjnej dla odbiorcy nowoczesnej formie, a z drugiej pogłębienia poczucia tożsamości kulturowej poprzez kontakt z obyczajowością i tradycjami innych narodów.

Wykonawcy: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, Węgierska Akademia Tańca w Budapeszcie, John Cranko School w Stuttgarcie, zespół bębniarzy z Japonii, Akademia Tańca Monachium, L'École de Danse de L'OpéraNational de Paris, StaatlicheBalletschule w Berlinie

Spektakl „Młody Duch Tańca” będzie można jeszcze podziwiać: 9 września o godz. 18.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (bilety www.teatr-rozrywki.pl) oraz 10 września o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu (bilety www.opera–slaska.pl)

Zapraszamy do odwiedzenia profilu na Facebooku: Młody duch tańca-Youth spirit of Dance

Powrót
Wrzesień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi