"Helokanie Południa" - Bratysława zdobyta!12 Września 2017

Koncertem w Bratysławie wraz ze słowackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „SLUK”, rozpoczęła się wrześniowa trasa na Południu Europy – „Helokanie Południa”. Przed „Śląskiem” dalsza podróż i występy dla publiczności węgierskiej - 14 września w Budapeszcie oraz chorwackiej - 17 września w Zagrzebiu. Trasa koncertowa odbywa się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Śląskiego Pan Wojciech Saługa.

Po sześciu godzinach podróży ekipa artystów, muzyków i techników Zespołu „Śląsk” dotarła do Bratysławy w sobotę, 9 września. Po krótkim odpoczynku, już następnego dnia rozpoczęły się próby w siedzibie naszych słowackich przyjaciół – Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „SLUK”. W poniedziałkowy wieczór 11 września, w Teatrze Miejskim w Bratysławie, na polskich i słowackich artystów czekała widownia wypełniona do ostatniego miejsca. Zespół „Śląsk” zaprezentował swój przebojowy program ludowo – narodowy, pieśni i tańce charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski wzbogacone choreografiami tańców narodowych. W programie nie zabrakło również widowiskowego tańca „Harnaś i zbójnicy” w choreografii Juraja Kubanki - choreografa, tancerza i pedagoga związanego z Zespołem „Sluk”, a współpracującego ze „Śląskiem” od końca lat 60. Zespół „SLUK” z kolei zachwycił zarówno swoim rodzimym repertuarem, jak i polskim polonezem i oberkiem – tańcami, które słowaccy artyści przygotowali pod kierunkiem pedagogów Zespołu „Śląsk” na warsztatach w Bratysławie. „Helokanie Południa” ma bowiem także wartość edukacyjną i służy wzajemnemu poznaniu tańców i pieśni partnerów projektu oraz wymianie doświadczeń w zakresie techniki i metod ich nauki. Trzeba przyznać, że artyści Zespołu „SLUK” wywiązali się z zadania zachwycająco! Owacje i bisy były ukoronowaniem wspaniałego koncertu pełnego wzruszeń i artystycznych emocji. Z tak pozytywną energią zdobytą w Bratysławie „Śląsk” rusza dalej, tym razem na podbój węgierskich serc. Koncert w Budapeszcie już 14 września o godz. 19:00 w sali MOM Kulturális Közpon.

Projekt pod nazwą „Helokanie Południa - muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej, na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski” to promocja polskiej kultury za granicą poprzez cykl wspólnych warsztatów oraz trasę koncertową na południu Europy. Południowoeuropejskie tournee poprzedziły pod koniec ubiegłego roku wspólne zajęcia taneczne i wokalne realizowane z partnerami projektu – zespołami o podobnym profilu działalności co Zespół „Śląsk”. Podczas wizyt studyjnych pedagodzy „Śląska” pracowali z artystami chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lado” z Zagrzebia, Węgierskiego Państwowego Zespołu z Budapesztu oraz słowackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Sluk” z Bratysławy. Efekty współpracy warsztatowej zostaną zaprezentowane podczas trasy koncertowej „Helokanie Południa”.

Warsztaty, wspólne spotkania oraz finalne koncerty, mają na celu zbliżenie instytucji kultury, powiększenie sieci kontaktów, a także konfrontowanie i kreatywne korzystanie z myśli twórczej artystów, pedagogów Zespołu „Śląsk” i partnerów. „Helokanie Południa” to harmonijnie połączenie kultury polskiej, słowackiej, węgierskiej i chorwackiej, dowód, że kultura europejska może funkcjonować ponad wszelkimi podziałami, bez barier językowych, historycznych czy granic państw. Pracując wspólnie partnerzy projektu są krzewicielami idei kulturalnej polityki europejskiej - czerpiącej ze źródeł ludowych i tę ludowość pielęgnującej.

Projekt „Helokanie Południa” realizowany jest dzięki zaangażowaniu i współpracy placówek dyplomatycznych: Ambasady RP w Republice Słowacji, na Węgrzech i w Republice Chorwacji oraz Instytutów Polskich w Bratysławie i Budapeszcie wraz z organizacjami polonijnymi. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi