"Helokanie Południa" - Budapeszt, Zagrzeb... czas wracać18 Września 2017

14 września Budapeszt, trzy dni później Zagrzeb - tak wyglądał dalszy ciąg trasy koncertowej w ramach projektu „Helokanie Południa”. Dziś kończy się tygodniowa, południowoeuropejska podróż Zespołu „Śląsk” i wspaniała, artystyczna przygoda z partnerami projektu, zespołami „SLUK” i „LADO”. Towarzyszyła nam wielotysięczna, międzynarodowa publiczność.

14 września, w budapesztańskim Centrum Kultury na „Śląsk” oczekiwał komplet widzów. Wśród nich zarówno mieszkający na Węgrzech Polacy, jak i sami Węgrzy. Owacyjny odbiór koncertu to dowód, że przygotowany na tę okazję repertuar polskich tańców i pieśni przypadł do gustu wszystkim. Dwuczęściowy program składał się z największych przebojów „Śląska”, będąc jednocześnie prezentacją folkloru z wielu regionów kraju. Dla tęskniącej za polską kulturą Polonii, to była wzruszająca podróż do rodzinnych stron. Jak sami podkreślali, takie spotkania z Zespołem na Węgrzech powinny się odbywać częściej. Dla obecnego na koncercie Dyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie pana Jarosława Bajaczyka, koncert „Śląska” w Budapeszcie to przede wszystkim ogromna promocja Polski. W rozmowie z red. Piotrem Pagiełą z Polskiego Radia Katowice podkreślał, że uniwersalność języka tańca i śpiewu mocno przemawia do publiczności węgierskiej i w ten sposób najlepiej można do nich dotrzeć z przekazem wartości polskiej kultury. Artyści Zespołu wyjeżdżali z Budapesztu pełni wspaniałych, koncertowych emocji i pięknych wspomnień z urokliwej stolicy Węgier.

Zagrzeb był ostatnim punktem trasy „Helokanie Południa”. 17 września z gościną czekał na „Śląsk” Narodowy Chorwacki Zespół „LADO”. W Sali Koncertowej Vatroslaw Lisinski zgromadziło się 2 tysiące widzów, dla których wystąpiły obydwa Zespoły w polsko – chorwackim repertuarze. Jednym z najjaśniejszych punktów programu było „Helokanie” – pieśń patronująca całej trasie koncertowej Zespołu na Południu Europy. Tym razem brzmiąca jeszcze bardziej niezwykle, bo podczas zagrzebskiego koncertu wykonały ją solistki Zespołu „LADO” z towarzyszeniem chóru Zespołu „Śląsk”. W jednoczęściowym programie „Śląska”, chorwacka publiczność odnalazła panoramę polskiej kultury ludowej i narodowej, od śląskiego „Trojaka”, przez popularne pieśni ludowe, narodowe tańce: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka, aż po finałowe tańce górali podhalańskich. Charge d’affaires Polskiej Ambasady w Zagrzebiu pan Grzegorz Gawin, zapytany przez redaktora Piotra Pagiełę o swoje wrażenia, podkreślił pokrewieństwo kulturowe widoczne w  tańcach regionalnych, śpiewie i języku. Zwrócił także uwagę na imponującą, dwutysięczną widownię obecną tego wieczoru, większą niż podczas odbywających się w tej sali koncertów Filharmoników Wiedeńskich czy Filharmonii Tokijskiej. Tak liczna publiczność to prawdziwa rzadkość – podkreślił.

Chór, balet i orkiestra Zespołu wraca do Polski 18 września. 22 września, w swojej koszęcińskiej siedzibie, oficjalnie zainauguruje jubileuszowy 65. sezon artystyczny 2017/2018.

Trasa koncertowa „Helokanie Południa” odbywała się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Śląskiego pan Wojciech Saługa.(AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi