Stanisław i Jerzy Hadyna w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej19 Września 2017

17 września, w parku rekreacyjno-sportowym w miejscowości Zamarski, uroczyście otwarto Aleję Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej. Pierwsze gwiazdy w Alei dedykowano urodzonemu w Zamarskach ojcu założyciela Zespołu „Śląsk” - Jerzemu i samemu Stanisławowi Hadynie. Podczas uroczystości Zespół reprezentował Zastępca Dyrektora pan Tomasz Janikowski wraz z delegacją artystów.

Aleja Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki ma być symbolicznym wyrazem szacunku wobec osób, które większość swojego życia poświęciły propagowaniu i pielęgnowaniu pieśni ludowych Śląska Cieszyńskiego. Pomysłodawcą projektu jest Klaudiusz Zawada, sołtys wsi Zamarski. Otwarcie Alei Gwiazd odbyło się w niedzielne popołudnie 17 września, podczas „Zamarskiego Biesiadowania”. W Aleję Gwiazd zamieniła się główna aleja parkowa, a pierwsze gwiazdy pojawiły się na niej w czynie społecznym. Otwarcia dokonali: Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada oraz Miłośnik Ziemi Cieszyńskiej i kronikarz Rudolf Mizia.

Gwiazdy Zasłużonych - Jerzego Hadyny i Stanisława Hadyny - odsłonili Zastępca Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pan Tomasz Janikowski wraz z delegacją artystów oraz córka Stanisława Hadyny Aisza Hadyna i rodzina Hadynów mieszkająca w Zamarskach.

To tutaj właśnie urodził się ojciec założyciela Zespołu „Śląsk” – Jerzy Hadyna, nauczyciel i pasjonat śląskiej pieśni. Dla Stanisława Hadyny ziemia cieszyńska zawsze pozostawała swoistym matecznikiem. Urodzony w Karpętnej założyciel Zespołu „Śląsk” był bardzo emocjonalnie związany ze swoimi rodzinnymi stronami. Nie mogło więc zabraknąć w jego twórczości kompozytorskiej - tej najbardziej znanej i  rozpoznawalnej - tak wielu motywów czerpanych z folkloru tych ziem. Wyrastając na Śląsku Cieszyńskim dla założyciela Zespołu „Śląsk” było naturalne, że obecna tam twórczość ludowa musi się znaleźć w repertuarze budowanego przez niego Zespołu. Hadyna przeniósł na scenę utwory, które towarzyszyły mu od dzieciństwa, ukształtowały jego miłość do folkloru, które kolekcjonował jego ojciec Jerzy Hadyna. Opracowane przez Profesora pieśni są dziś klasyką, nie tylko w repertuarze Zespołu, ale i twórczości ludowej w ogóle. „Hej, koło Cieszyna”, „Sikoreczka”, „Ani ta ptaszyna”, „Leciała Kaczynka”, „Zachodzi słoneczko”, „Hej, Ziemio Cieszyńska” – to tylko niektóre z regionalnych pieśni, które muzycznie opracował i ocalił od zapomnienia Profesor Hadyna. Do dziś można je także usłyszeć na koncertach i płytach Zespołu „Śląsk”. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi