Przedstawiciele Zespołu "Śląsk" na Ogólnopolskiej Konferencji Kultury19 Września 2017

18 września w bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Kultury dotycząca tańca. Konferencję zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Przedstawiciele Zespołu „Śląsk” - pani Beata Danielska i pan Marcin Kędziora, znaleźli się wśród prelegentów Konferencji.

Ogólnopolska Konferencja Kultury to przedsięwzięcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaplanowane z myślą o rozpoznaniu i wcieleniu w życie potrzeb i zamierzeń polskich środowisk artystycznych. Od początku września, we Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i Krakowie odbywały się w jej ramach sympozja tematyczne, poświęcone różnym dziedzinom sztuki: muzyce, kulturze ludowej, teatrowi i sztukom wizualnym. Taniec był tematem ostatniego sympozjum, które 18 września miało miejsce w Bytomiu.

W obradach Konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowiskowych autorytetów, instytucji kultury oraz artyści, których zadaniem było omówienie najistotniejszych zagadnień wiążących się z aktualnym stanem kultury w Polsce, zarówno w jej wymiarze instytucjonalnym, jak i z punktu widzenia indywidualnego twórcy. Wśród tematów poruszanych na bytomskim sympozjum były m.in.: status artysty w zawodzie tancerza, specyfika instytucji tanecznych – szanse i wyzwania, system wsparcia artysty tancerza oraz przekwalifikowanie profesjonalnych artystów tańca.

Korzystając z własnej wiedzy i doświadczeń zawodowych, pracownicy Zespołu „Śląsk” znaleźli się wśród prelegentów konferencji. Pani Beata Danielska uczestniczyła w dyskusji dotyczącej specyfikacji instytucji tanecznych – szans i wyzwań. Omawiała m.in. programy zewnętrzne, z których korzysta Zespół „Śląsk” w swojej działalności artystycznej i edukacyjnej. Opisała także funkcjonowanie Zespołu jako instytucji oraz adaptację artystów w różnych przedsięwzięciach Zespołu poza sceną. Pan Marcin Kędziora zabrał głos w sprawie programu przekwalifikowań zawodowych tancerzy, opisał jego działanie na podstawie własnych doświadczeń jako tancerza korzystającego z programu, określił jego zalety i wady. Odniósł się także do kwestii zaopatrzenia emerytalnego tancerzy.

W listopadzie oraz grudniu 2017 roku w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury odbędą się kolejne sympozja regionalne, podczas których przedmiotem rozważań będzie nakreślenie ram polityki kulturalnej państwa i samorządów oraz wypracowanie rekomendowanych rozwiązań umożliwiających aktywność twórczą dzięki systemowi zabezpieczeń socjalnych artystów. Więcej  informacji o Konferencji www.konferencjakultury.pl (AK)

 

Powrót
Luty 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi