Inauguracja jubileuszowego 65. sezonu artystycznego24 Września 2017

22 września, w gronie zaproszonych gości, przyjaciół i sympatyków, Zespół „Śląsk” rozpoczął jubileuszowy 65. sezon artystyczny 2017/2018. Koncert z przebojowym programem „A to Polska właśnie” odbył się na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie. Wśród dobrze znanych tańców i pieśni, w repertuarze znalazła się także premierowa choreografia tańców z regionu Spisza. Podczas uroczystości inauguracyjnej wręczono wyróżnienia za wspieranie działalności programowej Zespołu „Śląsk”. Statuetki Maecenas Silesiae odebrali: pani Anna Borkowska oraz państwo Maria i Henryk Brol.

W koncercie inauguracyjnym w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry, Zespół „Śląsk” wystąpił z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność po raz pierwszy zobaczyła także premierowe wykonanie tańców spiskich. Układ choreograficzny powstał w Koszęcinie pod koniec ubiegłego sezonu artystycznego, pod kierunkiem pani Marii Wnęk – wybitnej specjalistki tańców regionu Spisza, do muzyki w opracowaniu Przemysława Marcyniaka. Włączenie folkloru spiskiego do repertuaru to element projektu, na który Zespół „Śląsk” otrzymał wsparcie Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia Choreograficzne 2017. Zgodnie z misją ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, Zespół sięga do inspiracji tradycyjnym folklorem i autentycznymi motywami ludowymi, aby ocalić od zapomnienia wyjątkowe układy choreograficzne.

Podczas koncertu inauguracyjnego „Śląsk” uhonorował swoich mecenasów, wyróżniających się wsparciem działalności programowej Zespołu. Statuetki „Maecenas Silesiae”, z rąk Dyrektora Zespołu „Śląsk” Zbigniewa Cierniaka, odebrali: pani Anna Borkowska - Dyrektor Zakładu Promocji i Twórczości Artystycznej - za wieloletnią działalność impresaryjną na rzecz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz państwo Maria i Henryk Brol – reprezentujący firmę MAKITA - za wieloletnie wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez Zespół „Śląsk”, w tym przede wszystkim współpracę w ramach Pikniku Leśno – Łowieckiego „Cietrzewisko”.

Tak uroczysty wieczór to dobra okazja, by wyróżnić osoby bliskie Zespołowi „Śląsk”, za szczególne zasługi w upowszechnianiu polskiej kultury. Brązowy Medal Gloria Artis - przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odebrał dr Józef Musioł, przewodniczący Rady Programowej Zespołu „Śląsk”. Medal w imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, wręczył Dyrektor Zbigniew Cierniak. Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznała z kolei Złotą Odznakę panu Grzegorzowi Łubczykowi, ambasadorowi RP na Węgrzech. Odznakę wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego pan Andrzej Gościniak. Dyrektor Zespołu „Śląsk” podziękował także za wieloletnią, znakomitą współpracę z Zespołem „Śląsk” księdzu Franciszkowi Balionowi, emerytowanemu proboszczowi parafii Znalezienia Krzyża Świętego i św. Katarzyny w Rusinowicach i wieloletniemu Dyrektorowi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Inauguracji sezonu 2017/2018 towarzyszyli goście, wśród nich m.in. radni Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Rady Programowej Zespołu „Śląsk”, przedstawiciele ZASP, Instytutu Muzyki i Tańca oraz służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, mediów i firm.

Wraz z inauguracją nowego sezonu Zespół „Śląsk” rozpoczyna świętowanie 65. roku istnienia. Przed instytucją wiele planów i wyzwań. W ramach jubileuszu 65-lecia, Zespół „Śląsk” planuje uroczyste koncerty w całej Polsce oraz kulminację obchodów w rocznicę powstania Zespołu 1 lipca 2018 roku, podczas – także jubileuszowego – XX „Święta Śląska” w Koszęcinie. O wszystkich wydarzeniach sezonu artystycznego 2017/2018 będziemy informować na bieżąco w kalendarzu koncertów i wydarzeń na stronie internetowej Zespołu oraz oficjalnych profilach na Facebooku, Twitterze i Instagramie.(AK)

Powrót
Lipiec 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi