Dzień Pamięci Stanisława Hadyny26 Września 2017

25 września, w 98. rocznicę urodzin założyciela Zespołu „Śląsk”, obchodziliśmy Dzień Pamięci Stanisława Hadyny. Z tej okazji, jak co roku, w Koszęcinie spotkały się szkoły Jego imienia z Chorzowa, Bystrzycy i Frydka oraz szkoły należące do grupy „szkół hadynowskich”: Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jerzego Wójcika z Piekar Śląskich i Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich z Warszawy.

Nawiązując do tradycji apeli jakie niegdyś odbywały się w Słonecznej Republice Stanisława Hadyny, także w tym dniu spotkanie szkół hadynowskich rozpoczęło się właśnie w ten sposób. W uroczystym Apelu udział wzięli Dyrektorzy szkół, uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja i pracownicy Zespołu „Śląsk”. W asyście pocztów sztandarowych delegacje szkół złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą patrona Zespołu, wspólnie odśpiewano hymn „Mowo moja” - kompozycję Stanisława Hadyny do słów Władysława Młynka. Dyrektorzy placówek edukacyjnych, jak co roku wymienili się doświadczeniami w zakresie edukacji regionalnej, a z początkiem nowego roku szkolnego dyskutowali także o planach i wspólnych przedsięwzięciach pod egidą Zespołu „Śląsk”. Dzieci, które po raz pierwszy odwiedziły Koszęcin poznawały zespół pałacowo-parkowy wraz przewodnikiem i wysłuchały opowieści o historii i współczesnej działalności Zespołu. Była także okazja do wspólnej artystycznej pracy podczas warsztatów wokalnych i tanecznych pod kierunkiem pedagogów Zespołu „Śląsk”. Na doroczne spotkanie w Koszęcinie uczniowie szkół przygotowali swoje prezentacje sceniczne, które można było podziwiać w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. Wszyscy wzięli także udział w koncercie laureatów odbywającego się w tym dniu IV Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk”.

W Dniu Pamięci Stanisława Hadyny udział wzięły: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku, Polska Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoła Podstawowa Nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich i Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie

W tym szczególnym dniu, wspominając założyciela i Patrona Zespołu „Śląsk”, nasze myśli wędrują do wszystkich drogich chwil, które Profesor spędził w Koszęcinie. Coroczne spotkania szkół hadynowskich, edukacja regionalna młodego pokolenia to sposób Zespołu „Śląsk” na ocalenie od zapomnienia Jego dziedzictwa. W rocznicę urodzin, symboliczna wiązanka kwiatów od Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” spoczęła także na grobie Stanisława Hadyny na cmentarzu „Na Groniczku” w Wiśle.(AK)

Powrót