IV Europejski Konkurs "Rozśpiewany Śląsk"26 Września 2017

25 września, w rocznicę urodzin Stanisława Hadyny, w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbyła się IV edycja Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk”. Założeniem konkursu jest popularyzacja śpiewu tradycyjnych pieśni naszego regionu oraz przybliżenie postaci i twórczości ludowej Stanisława Hadyny.

W konkursie wzięło udział 14 podmiotów występujących w różnych grupach wiekowych i pięciu kategoriach wykonawczych: soliści, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły wokalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. Przesłuchania konkursowe, otwarte dla publiczności, odbyły się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. E. Kamińskiej z udziałem Jury: Ewy Błaszczyk, Karoliny Banach i Mariana Chroboka. Jurorzy na podstawie Regulaminu Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk 2017” ocenili wykonawców pod względem walorów wokalnych i wykonawczych, interpretacji utworów, akompaniamentu oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Wyłonieni laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, poczęstunek, nagrody rzeczowe oraz pobytowe wraz z artystycznymi warsztatami.

Do konkursu przystąpili wykonawcy z różnych części naszego regionu, reprezentując lokalne ośrodki kultury m.in. w Jasienicy, Cieszynie, Lędzinach, Pszczynie, Czerwionce-Leszczynach, w Tychach, Zabrzu, Brennej i pobliskim Boronowie.

Tegoroczna edycja konkursu połączona była z Dniem Pamięci Stanisława Hadyny, w rocznicę urodzin Profesora. Uczestnicy Konkursu wzięli udział w uroczystym Apelu z tej okazji, z udziałem Dyrekcji Zespołu „Śląsk”, dyrektorów i uczniów Szkół Hadynowskich.

Konkursową rywalizację zakończył koncert laureatów. Organizator Konkursu i Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących wykonawców:

w kategorii SOLIŚCI:
I miejsce: Agata Pasterny
wyróżnienia: Antonina Kraszewska, Barbara Branny, Julia Sowa

w kategorii ZESPOŁY WOKALNO-INSTRUMENTALNE:
I miejsce: Zespół Regionalny „Jasieniczanka”

w kategorii ZESPOŁY WOKALNE:
I miejsce: nie przyznano
wyróżnienia: Zespół Ludowy „Ćwikliczanie”, Nauczycielski Zespół Wokalny „Laetitia Cantus”

w kategorii ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA:
I miejsce: nie przyznano
wyróżnienia: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Żwakowskie Bajtle”

w kategorii CHÓRY:
I miejsce: nie przyznano
wyróżnienie: Chór „Benedictus”

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy!

Powrót