Dolnośląski Festiwal Muzyczny - "Requiem" Mozarta i prapremiera "Lux Aeterna" Corneliusa02 Października 2017

Trwa V Dolnośląski Festiwal Muzyczny. 29 września, w wypełnionej po brzegi Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny w Bardzie Śląskim, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili z „Requiem” Wolfganga A. Mozarta oraz premierowym wykonaniem „Lux Aeterna” Thomasa Emanuela Corneliusa. Zespołowi „Śląsk” towarzyszyli soliści: Małgorzata Rodek - sopran, Magdalena Kulig - mezzosopran, Michał Borkowski – tenor i Makary Pihura – bas.

Koncert w Bardzie Śląskim był ostatnim wrześniowym akordem trwającego od 3 września  Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. W piątkowy wieczór, w programie tego artystycznego wydarzenia znalazł się jeden z najwspanialszych utworów Mozarta „Requiem” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” oraz prapremiera utworu "Lux Aeterna" Thomasa Corneliusa, z udziałem chóru i orkiestry Zespołu, z towarzyszeniem solistów: Małgorzaty Rodek, Magdaleny Kulig, Michała Borkowskiego i Makarego Pihury. Imponujące wnętrze Bazyliki potęgowało podniosłą atmosferę koncertu. Dzięki znakomitym muzykom, chórzystom i solistom, koncert był dla licznego grona melomanów niezapomnianym przeżyciem artystycznym i bez wątpienia, jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu.

Zespół „Śląsk” nie po raz pierwszy uczestniczy w Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, nie po raz pierwszy także współpracuje z Thomasem Corneliusem. W październiku 2015 roku, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, chór Zespołu wystąpił  w kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie, z prapremierowym wykonaniem utworu Corneliusa „Drei Gebete” (Trzy modlitwy). Goszcząc w kolejnych latach na tej prestiżowej imprezie, „Śląsk” prezentował także swoje premierowe wykonania dzieł muzyki klasycznej. W Bardzie Śląskim zabrzmiały – przygotowane specjalnie na Festiwal - utwory Stanisława Moniuszki: „Msza Piotrowińska”, Msza Des-dur i „Litanie Ostrobramskie”.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny powstał w 2013 roku. To prestiżowe, cykliczne wydarzenie muzyczne, którego koncerty odbywają się przez kilka miesięcy w roku w zabytkowych pałacach i kościołach Dolnego Śląska. Tegoroczna, piata edycja trwa od 3 września a zakończy się 17 grudnia koncertem w Pałacu Kamieniec. W programie Festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej, jak i jazzowej. Podczas koncertów swoje talenty prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy. Jednym z pomysłodawców, a także dyrektorem Festiwalu jest Magdalena Kulig.

Thomas Cornelius – absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Lubece, gdzie ukończył naukę gry na organach i klawesynie, teorię muzyki, śpiew oraz dyrygenturę. W latach 2011-2014 był tutorem w zakresie improwizacji organowej w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu. Muzyk jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Jako artysta i pedagog czynnie działa w wielu krajach Europy, USA, Ameryki Południowej i Azji. Thomas Cornelius występował z wieloma znakomitymi orkiestrami (NDR Sinfonieorchester, Bamberger Symphoniker, Bremer Philharmoniker, Schleswig Holstein Festival Orchester) prowadzonymi przez światowej sławy dyrygentów: Herberta Blomstedta, Thomasa Hengelbrocka, Christophera Hogwooda. Muzyk pracował także dla stacji telewizyjnych, m.in. ARD, ZDF, Arte. Jako kompozytor i aranżer pracował przy wielu produkcjach filmowych.

Więcej informacji: http://polmic.pl

Powrót
Listopad 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi