Weekendowe koncerty - Leśnica i Świdnica02 Października 2017

Weekend na przełomie września i października „Śląsk” spędził pracowicie. 30 września plenerowy koncert z programem „W Europie ze Śląskiem” uświetnił obchody jubileuszu 800-lecia Leśnicy, 1 października z kolei pieśni ewangelickie zebrane w programie „Solus Christus” zabrzmiały w świdnickim Kościele Pokoju św. Trójcy. Koncert odbył się z okazji 500-lecia Reformacji.

30 września, mieszkańcy i władze Leśnicy hucznie obchodzili jubileusz 800-lecia swojego miasta. Przygotowano wiele atrakcji, których ukoronowaniem był wieczorny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na leśnickim Rynku. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” przybyli na Jubileusz z programem „W Europie ze Śląskiem”, będącym prezentacją europejskich tańców i pieśni, na tle najpopularniejszych pozycji z repertuaru Zespołu. Publiczność była zauroczona barwną opowieścią o polskiej kulturze ludowej i narodowej, wielkiej różnorodności kultur innych narodów, prezentowaną przez artystów w stylizowanych strojach z różnych regionów Polski i Europy. Za wzbogacenie koncertem uroczystych obchodów osiemsetnej rocznicy pierwszej wzmianki o Leśnicy, serdecznie dziękował Dyrektorowi Zbigniewowi Cierniakowi burmistrz Leśnicy, Łukasz Jastrzembski.

Kościół ewangelicki niesiony jest na skrzydłach muzyki, dlatego w Roku Reformacji Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" aktywnie uczestniczy w jubileuszowych obchodach. 1 października, za zaproszenie biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemara Pytla, władz miasta i województwa, artyści zaśpiewali najpiękniejsze ewangelickie pieśni w Kościele Pokoju w Świdnicy. Ewangelicy świętują jubileusz 500-lat Reformacji przez cały rok, ale październik jest miesiącem szczególnym. To właśnie 31 października 1617 roku doktor teologii Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje 95 tez. Publiczność zgromadzona w pięknym, świdnickim kościele wysłuchała utworów sakralnych z opracowań między innymi Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Françoisa-Josepha Gosseca, Césara Francka, a także autorstwa założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny. W programie „Solus Christus” – Tylko Chrystus, znalazły się m.in. pieśni „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom”, „Jezu przekrasny”, „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz” oraz „Warownym grodem jest nasz Bóg” – pieśń nazywaną hymnem Reformacji. Koncert poprowadził Jean-Claude Hauptmann. Licznie zgromadzona publiczność owacjami na stojąco nagrodziła artystów. Koncert rejestrowała Telewizja Polska.

Z programem „Solus Christus” chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpią także:
- 7 października o godz. 17:00, w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach
- 8 października o godz. 16:00, w kościele Zbawiciele w Kluczborku
- 13 października o godz. 19:00, w Regionalnym Centrum Kultury w Pile
- 14 października o godz. 17:00, w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki w Toruniu
- 29 października o godz. 16:00, w Kameralnej Sali Koncertowej w Koszęcinie.

Szczegóły w kalendarzu imprez i koncertów. (AK)

Powrót
Wrzesień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi