Trzy koncertowe dni w północno - zachodniej Polsce16 Października 2017

Wałcz, Piła i Toruń znalazły się na trasie koncertowego wyjazdu Zespołu „Śląsk” z repertuarem sakralnym. Chór i orkiestra Zespołu pod dyrekcją Jeana Claudea Hauptmanna zaprezentowali słuchaczom pieśni maryjne w programie „Bogurodzica” – z okazji 150-lecia poświęcenia kościoła w Wałczu. W Pile i Toruniu świętowano 500-lecie Reformacji koncertami z repertuarem pieśni ewangelickich zebranych w programie „Solus Christus”.

12 października, Kościół św. Mikołaja w Wałczu celebrował 150-lecie swojej konsekracji. Z tej okazji proboszcz parafii ks. Antoni Badura zaprosił wiernych na koncert chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” z programem „Bogurodzica”. W ten szczególny sposób parafianie świętowali rocznicę założenia kościoła, muzyką i pieśnią dziękując za otrzymane łaski i ludzi, którzy przyczynili się do istnienia wałeckiej wspólnoty kościoła św. Mikołaja. Chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wykonali najpiękniejsze pieśni ku czci Matki Boskiej w opracowaniach Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego i Krzysztofa Dziewięckiego.

2017 rok dla całej społeczności kościołów protestanckich w Polsce, Europie i na świecie to czas świętowania jubileuszu 500 lat reformacji. Wydarzenia, które zostały zapoczątkowane 31 października 1517 roku, przez ogłoszenie 95 tez przez ks. Marcina Lutra, spowodowały szereg przemian, które dotknęły niemal każdej dziedziny życia - od zasad wiary, poprzez edukację, życie społeczne i gospodarcze, po muzykę i sztukę. Zbliżająca się rocznica tego wydarzenia, to dobra okazja, aby wysłuchać koncertu pieśni ewangelickich. 500 lat później społeczność ewangelicka w całej Polsce pragnie w szczególny sposób uczcić jubileusz. Dlatego wprost z Wałcza „Śląsk” udał się do Piły, gdzie 13 października na program „Solus Christus” oczekiwali słuchacze w Regionalnym Centrum Kultury. Na koncert zaprosiła pilska Parafia Ewangelicko-Augsburska.

Trzydniową trasę zakończył koncert w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, gdzie artyści Zespołu „Śląsk” ponownie wystąpili z programem „Solus Christus”. 14 października, koncert w ramach toruńskich obchodów 500-lecia Reformacji, zorganizowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu. (AK)

Powrót