Z wizytą u Polaków na Żytomierszczyźnie23 Października 2017

W miniony weekend zakończyły się na Ukrainie X Dni Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie oraz XXIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, pod patronatem honorowym Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Towarzysząc tym wydarzeniom od kilku lat, także podczas tegorocznej edycji, balet i soliści chóru Zespołu „Śląsk” wystąpili z dwoma koncertami. Delegacji przewodniczył Zastępca Dyrektora, pan Tomasz Janikowski.

Obwód żytomierski jest największym skupiskiem społeczności polskiej na Ukrainie. Środowisko polonijne, w liczącym blisko 400 tysięcy mieszkańców Żytomierzu, szacowane jest na około 60 tysięcy osób. Tradycje polskości są kultywowane na tym terenie bardzo konsekwentnie. Jednym z przejawów takiej aktywności są Dni Kultury Polskiej i Festiwal "Tęcza Polesia". Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" kilkakrotnie występował podczas Festiwalu reprezentując polskich artystów na tej imprezie. Celem Festiwalu jest odrodzenie, rozwój i zachowanie polskiej kultury i tradycji, umożliwienie wymiany doświadczeń polskim i polonijnym zespołom artystycznym, nawiązywanie nowych kontaktów, krzewienie kultury polskiej w Obwodzie Żytomierskim. Nad wszystkim czuwa Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków, pani Wiktoria Laskowska – Szczur.

Balet i soliści chóru Zespołu „Śląsk” gościli podczas Festiwalu „Tęcza Polesia” z dwoma koncertami. Repertuar tańców ludowych i narodowych, wzbogacony ludowymi pieśniami, zagościł w sobotę na scenie Obwodowej Filharmonii w Żytomierzu. W niedzielę, koncert Zespołu „Śląsk” w Żytomierskim Ukraińskim Teatrze Akademickim był zwieńczeniem Festiwalu i Dni Kultury Polskiej. „Trojak”, „Polka opolska”, „Tańce podhalańskie”, narodowe: polonez, kujawiak, oberek i krakowiak oraz pieśni „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Słoneczko”, „Gdybym to ja miała”… - to tylko niektóre z żelaznych punktów repertuarowych „Śląska”, które zachwyciły publiczność w Żytomierzu. Serdeczność z jaką przyjmowany jest Zespół sprawia, że z radością wracamy tam na kolejne edycje tej niezwykłej imprezy.

X Dni Kultury Polskiej poświęcone były obchodom Roku Josepha Conrada, pisarza urodzonego w Berdyczowie, w dzisiejszym obwodzie żytomierskim. (AK)

Powrót
Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi