"Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk" zapowiedzią Targów Muzycznych "WOMEX"25 Października 2017

Zespół „Śląsk” wystąpił na zakończenie wydarzenia „Before WOMEX” - cyklu koncertów, które od kilku miesięcy zapowiadają Targi Muzyki Świata w Katowicach. „Śląsk” zaprezentował się publiczności w sali koncertowej Miasto Ogrodów, na dzień przed inauguracją rozpoczynających się 25 października Targów WOMEX – największej, międzynarodowej imprezy poświęconej muzyce świata.

Koncerty zapowiadające WOMEX odbywały się w Katowicach od kilku miesięcy. W ramach cyklu "Before WOMEX" wystąpili m.in. Amerykanie z Orkesta Mendoza czy etiopsko-włoski Atse Tewodros Project. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił jako ostatni, dzień przed inauguracją Targów.

Publiczność zobaczyła jeden z najnowszych programów w repertuarze Zespołu – „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”. To dwuczęściowy program, na który składają się utwory dwóch, największych twórców w historii Zespołu: Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Utwory i opracowania muzyczne obu kompozytorów stanowią trzon repertuaru Zespołu pod ponad 60 lat, wciąż zachwycając i zdobywając serca publiczności. Tak też było i tym razem. "Polonez powitalny", "Sowa na gaju siada", "Głęboka studzienka", "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz", "Harnaś i zbójnicy" czy "Tańce górali żywieckich" – to efekt ludowych inspiracji folklorem autorstwa Wojciecha Kilara. W drugiej części koncertu, skupionej wokół twórczości Stanisława Hadyny, publiczność usłyszała największe przeboje wokalne jak „Karolinka”, „Gąska”, „Szła dzieweczka” oraz podziwiała widowiskowe tańce do muzyki założyciela Zespołu.

WOMEX (The World Music Expo – Targi Muzyki Świata) to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie, które potrwa w Katowicach od 25 do 29 października. Targi organizowane są od 1994 roku – co roku w innym europejskim mieście. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbywa się w Polsce, w Katowicach. Impreza co roku przyciąga kilka tysięcy uczestników. Organizatorzy spodziewają się ok. 2,5 tys. delegatów, 200 dziennikarzy i ponad 50 zespołów z całego świata. WOMEX składa się z kilku równoległych części: targowej, konferencyjno-dyskusyjnej, filmowej i festiwalowej. Dla publiczności przygotowano aż 41 koncertów, wyłonionych w specjalnej selekcji  spośród niemal 1,5 tys. zgłoszeń. Na Targach WOMEX można wystąpić tylko raz. Artyści, którzy wystąpią w Katowicach, reprezentują niemal wszystkie style muzyki świata. Sceny zlokalizowane będą w Spodku, siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK), a także w klubie Królestwo. (AK)

Więcej informacji http://www.womex.com/

Powrót