"Solus Christus" w Koszęcinie i... w internecie30 Października 2017

31 października 1617 roku doktor teologii Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje 95 tez. Niemal w przeddzień 500-setnej rocznicy tamtego wydarzenia, Zespół „Śląsk” wystąpił z programem „Solus Christus” w Kameralnej Sali Koncertowej w Koszęcinie, w obecności biskupa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko Augsburskiego, ks. dra Mariana Niemca. Po raz pierwszy koncert w całości był transmitowany na żywo w internecie.

Społeczność ewangelicka przez cały rok świętuje 500-lecie Reformacji, a Zespół „Śląsk” od początku towarzyszy obchodom z koncertami pieśni ewangelickich „Solus Christus”. Dokładnie rok temu swoją premierę miała także płyta pod tym samym tytułem, na której zarejestrowany został wybór pieśni dedykowanych jubileuszowi Reformacji. Koncert promujący płytę odbył się wówczas w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach, którego gospodarzem jest ks. bp Marian Niemiec. W niedzielę, tuż przed koncertem w Koszęcinie, za to wielkie wsparcie, życzliwość i zaangażowanie w popularyzację programu „Solus Christus” wśród społeczności ewangelickiej, Dyrektor Zbigniew Cierniak serdecznie podziękował Księdzu Biskupowi.

Od początku roku Zespół „Śląsk” koncertował z programem „Solus Christus” niemal w całej Polsce, odwiedził już m.in.: Wrocław, Katowice, Toruń, Kluczbork, Piłę, Koszalin, Pszczynę i wiele innych miast. Tym razem program, który zdążył już zdobyć serca wielu słuchaczy, artyści po raz pierwszy zaprezentowali w swojej siedzibie, w niedzielę 29 października, podczas koncertu w Kameralnej Sali Koncertowej. Koncertem w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” dyrygował Jean Claude Hauptmann. Wśród gości na widowni zasiedli m.in. Starosta Powiatu Lublinieckiego pan Joachim Smyła, Wójt Gminy Koszęcin pan Zbigniew Seniów, przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego i Rady Miejskiej w Lublińcu oraz przedstawiciele służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, firm i mediów. Obecny był także Przewodniczący Rady Programowej Zespołu „Śląsk” dr Józef Musioł.

Kolekcja utworów ewangelickich pt. „Solus Christus” jest obecna w repertuarze Zespołu od 2012 roku. Premiera programu odbyła się 25 maja 2012 roku w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z okazji IV Festiwalu Kultury Protestanckiej. Od tego czasu „Solus Christus” był już wielokrotnie prezentowany publiczności, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Za „ukazywanie w swojej twórczości bogactwa kultury śląskiej, profesjonalne jej prezentowanie i propagowanie oraz za koncerty i płytę „Solus Christus”, diecezja katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowała Zespół „Śląsk” prestiżowym „Śląskim Szmaragdem”.

Szeroka publiczność w całym kraju mogła poznać program także dzięki wydanej w październiku 2016 roku płycie czy oglądając w TVP Wrocław retransmisję koncertu „Solus Christus” w Świdnicy. W niedzielę, po raz pierwszy, koncert z Koszęcina mogli zobaczyć wszyscy – w Polsce i na świecie - za pośrednictwem transmisji internetowej na oficjalnym profilu Zespołu „Śląsk” na Facebooku.  (AK)

Powrót