"Śląsk" i Przyjaciele - gościmy Zespół "SLUK"21 Listopada 2017

Przez tydzień Zespół „Śląsk” będzie gościł w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK” z Bratysławy. W ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”, obydwa zespoły koncertują pod hasłem: Zespół „Śląsk” i Przyjaciele. Goście ze Słowacji spotkali się już z publicznością w Koszęcinie, wystąpili także wraz z Zespołem „Śląsk” w Chorzowie. Dziś wspólny koncert w Filharmonii Częstochowskiej, 23 listopada zapraszamy do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Słowacki „SLUK” powstał w 1949 roku i z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością. Inspirując się autentycznym folklorem słowiańskim, tworzy widowiska na najwyższym poziomie artystycznym. „Śląsk” i Przyjaciele to jedyna, niepowtarzalna okazja do podziwiania we wspólnym koncercie niekwestionowanych gigantów europejskiego folkloru. W marcu 2017 roku, w ramach projektu „Helokanie Południa”, delegacja artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” prowadziła w siedzibie Zespołu „SLUK” warsztaty polskich tańców narodowych. Efekt ich pracy ze słowackimi kolegami można było zobaczyć już kilka miesięcy później, w Sali Teatru Miejskiego w Bratysławie. Po raz pierwszy, na jednej scenie, wystąpiły we wspólnym koncercie dwa folklorystyczne żywioły - zawodowe zespoły z Polski i Słowacji. Artyści „SLUKa” przed bratysławską publicznością zatańczyli dwa narodowe tańce polskie: poloneza oraz oberka, których nauczyli się pod kierunkiem instruktorów Zespołu „Śląsk”. Koncert był owocem wieloletniej współpracy obu instytucji i jednocześnie podsumowaniem projektu „Helokanie Południa”.

Sukces pierwszego, wspólnego koncertu kierownictwo obu zespołów postanowiło przenieść do Polski. We wrześniu polscy i słowaccy artyści zachwycili publiczność w Bratysławie, teraz zdobywają polskie sceny. Doskonałą okazją do kontynuacji współpracy jest rozpoczęty właśnie jubileuszowy sezon Zespołu „Śląsk”. Z okazji 65. rocznicy powstania, „Śląsk” zainaugurował cykl wydarzeń artystycznych pn. Zespół „Śląsk” i Przyjaciele i to w jego ramach odbywają się listopadowe koncerty z zespołem „SLUK”.

W programie koncertów polski i słowacki repertuar ludowy. Zespół „Śląsk” prezentuje m.in. śląskie przeboje: „Trojaka”, „Karolinkę”, „Szła dzieweczka”, a także „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, „Kołomajki”, „Pije Kuba”, „Tańce górali podhalańskich” i krakowiaka. Jest także słynna pieśń Stanisława Hadyny - „Helokanie”, od której wziął nazwę wspólny projekt „Śląska” i Zespołu „SLUK”. Słowacy przyjechali do Polski z programem pt. „Krížom-krážom” – repertuarem nawiązującym do zwyczajów i obrzędów, opartym na słowackich tańcach regionalnych. Artyści prezentują polskim widzom folklor charakterystyczny dla miejscowości: Terchova, Kunów, Kozarovce, a także z regionu Górnego Liptowa i Myjawy.

Koncerty „Śląska” i Zespołu „SLUK” to wielkie widowiska z zapierającymi dech w piersiach układami choreograficznymi, urzekającymi pieśniami, muzyką ludową charakterystyczną dla obu krajów, a wszystko to w oprawie bajecznie kolorowych kostiumów. Warto zobaczyć!

Artyści Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK” opuszczą gościnny Koszęcin 24 listopada. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi