Z repertuarem klasycznym w Katowicach i Warszawie01 Grudnia 2017

Pozostając jeszcze przez chwilę w listopadowym klimacie zaduszkowym, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z dwoma koncertami z repertuarem klasycznym. W Katowicach (28 listopada) i Warszawie (30 listopada) chór, orkiestra oraz soliści wystąpili z „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz prapremierą kompozycji „Lux Aeterna” Thomasa Emanuela Corneliusa.

Obydwa koncerty pod dyrekcją Thomasa Corneliusa zgromadziły komplet publiczności: 28 listopada w Bazylice Mniejszej - Kościele św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach oraz 30 listopada, w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Orkiestrze i chórowi Zespołu „Śląsk” towarzyszyli soliści: Magdalena Kulig - mezzosopran, Małgorzata Rodek - sopran, Adam Sobierajski – tenor i Makary Pihura – bas.

„Requiem” Mozarta to dzieło ze wszech miar znane i rozpoznawalne - klasyka, do której Zespół „Śląsk” sięga chętnie, choć repertuarowo odbiega od głównego, ludowo-narodowego profilu działalności „Śląska”. Muzyka Mozarta jest dla Zespołu okazją do zaprezentowania wszechstronności swoich muzycznych talentów i pokazania różnorodności oferty koncertowej „Śląska” – dostosowanej do wielu okazji kalendarza liturgicznego, świąt państwowych czy rocznic historycznych. Oprócz twórczości wiedeńskiego klasyka publiczność w Katowicach i Warszawie miała okazję wysłuchać kompozycji „Lux Aeterna” Thomasa Corneliusa, młodego niemieckiego kompozytora, pianisty i organisty. Dzieło zostało napisane specjalnie na tegoroczną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, a prapremiera z udziałem chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” odbyła się 29 września w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny w Bardzie Śląskim. Efekt tej artystycznej współpracy był jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu wzbudzając zachwyt dolnośląskiej publiczności. Jak mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach, „Lux Aeterna” zdobyło także serca melomanów w Katowicach i Warszawie.

Wśród słuchaczy przybyłych na koncerty obecni byli znakomici goście. W Katowicach Zespołowi towarzyszyli m.in. radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak oraz członek Rady Programowej Zespołu „Śląsk” ks. prałat Stanisław Puchała. Warszawskiemu wykonaniu przysłuchiwali się m.in. Ambasador Luksemburga Conrad Bruch, Przewodniczący Rady Programowej Zespołu „Śląsk” dr Józef Musioł, Członek Zarządu Związku Artystów Scen Polskich Danuta Renz, znakomita pianistka Lidia Grychtołówna. Dziękujemy za wspólne, muzyczne emocje.

Wszystkich, którzy nie mogli posłuchać Zespołu „Śląsk” na żywo, zapraszamy na oficjalny profil Zespołu na Faceooku, gdzie przygotowaliśmy retransmisję koncertu z Bazyliki pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach. Zapraszamy! (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi