Studio retro Radia Katowice05 Grudnia 2017

4 grudnia 1927 roku Polskie Radio Katowice nadało swój pierwszy sygnał. 90 lat później, największa rozgłośnia regionalna w Polsce postanowiła cofnąć się w czasie i zrealizować audycję jak w początkach XX wieku. W czterogodzinnym programie na żywo wzięli udział artyści i Dyrekcja Zespołu „Śląsk”.

Od godziny 9 do 13 audycję realizowano jak za dawnych lat, bez komputerów, płyt, dyskietek i internetu – wyłącznie na żywo, wprost ze studia koncertowego Polskiego Radia Katowice. Korzystając tylko z mikrofonów i prądu, audycję poprowadził prezes i redaktor naczelny Radia Katowice Piotr Ornowski. Na fortepianie przygrywał Tomasz Bieniuk, a o każdej pełnej godzinie radiowy sygnał wybijał młotkiem o hutnicze kowadło Łukasz Szwej. Nad wszystkim czuwała niezawodna obsługa techniczna i realizator. 

Do tej niezwykłej audycji retro, rozgłośnia zaprosiła także artystów Zespołu „Śląsk”, któremu Radio Katowice wiernie towarzyszy od 65 lat. Rozmowa redaktora Bartłomieja Gruchlika z Dyrektorem Zespołu Zbigniewem Cierniakiem poprzedziła krótki koncert z repertuarem piosenek ludowych. Na śląskiej antenie nie mogło zabraknąć „Karolinki” i „Starzyka”, zabrzmiała także „Szła dzieweczka”, „Hej, tam w dolinie”, „Piekła baba chleb”, „Panie Michale”, „Ani ta ptaszyna”, a na zakończenie „Zachodzi słoneczko”. Wszystkie piosenki wykonane na żywo, z fortepianowym akompaniamentem Krzysztofa Anczyka.

Wśród muzycznych gości, którzy zagrali podczas audycji byli także: Józef Skrzek, Ireneusz Dudek oraz Grzegorz Płonka i zespół Makabunda z Częstochowy. Studio Jubilata odwiedzili także znakomici goście: Stanisław Janicki, krytyk filmowy i historyk kina, Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach oraz Antoni Piechniczek, legendarny trener polskiej reprezentacji.

Życzymy Polskiemu Radiu Katowice jeszcze wielu pięknych jubileuszy i ogromnej rzeszy wiernych słuchaczy, do których zalicza się także Zespół „Śląsk”. Dziękujemy za wszystkie piękne, wspólne chwile i prosimy o jeszcze! (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi