Dzień Elwiry Kamińskiej11 Grudnia 2017

9 grudnia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” po raz trzeci odbył się Dzień Elwiry Kamińskiej, którego bohaterką była współtwórczyni Zespołu „Śląsk”, wybitna tancerka, choreograf, pedagog, kostiumolog. W rocznicę Jej urodzin, do Koszęcina przyjechali młodzi tancerze, aby oddać hołd wielkiej damie polskiego baletu.

Uroczysty koncert z okazji Dnia Elwiry Kamińskiej odbył się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. W zróżnicowanym, taneczno-wokalnym repertuarze na scenie wystąpili uczniowie Wokalno-Baletowego Ogniska Artystycznego im. Elwiry Kamińskiej przy Zespole „Śląsk” oraz goście specjalni: uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych z Łodzi, Bytomia i Poznania, a także Teatr Tańca „Pasja” z Bielska-Białej i artyści Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Dzień Elwiry Kamińskiej został zainicjowany przez Zespół „Śląsk” 2 lata temu. Wówczas, w obecności m.in. wnuka Elwiry Kamińskiej Pana Tomasza Grimma, miała miejsce uroczystość nadania Jej imienia Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu, które działa przy Zespole „Śląsk”. W odczytanym Akcie Nadania Imienia napisano: „Niech osoba Elwiry Kamińskiej będzie dla uczniów i pedagogów Ogniska wzorem do naśladowania najpiękniejszych wartości życia artystycznego: perfekcjonizmu, wrażliwości, wdzięku i klasy. Pamiętając o swojej Patronce i podążając za Jej przykładem pracujcie wytrwale nad swoim talentem, kształtujcie go i spełniajcie się jako artyści”.

Elwira Kamińska nie lubiła zaszczytów, unikała mediów, rzadko pozowała do zdjęć, dlatego Artystyczne Ognisko Wokalno-Baletowe Jej imienia i Dzień Pamięci 9 grudnia, są żywym pomnikiem w hołdzie dla Niej. Profesor Kamińska jest wzorem, zarówno dla uczniów Ogniska Wokalno-Baletowego, którzy pod egidą Zespołu „Śląsk” zdobywają pierwsze taneczne szlify, jak i tych, którzy poprzez naukę w szkołach baletowych kształtują swoją artystyczną przyszłość. Dla wszystkich dzień Jej urodzin to okazja do wspomnień i przywołania choreograficznych dokonań.

Spotkanie w duchu pamięci o współtwórczyni Zespołu „Śląsk” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A na zakończenie pełnego emocji Dnia Elwiry Kamińskiej – niespodzianka. Dzięki długoletniej współpracy z Dziełem Świętego Mikołaja w Nakle Śląskim, najmłodszych uczestników odwiedzili niespodziewani goście. Do licznie zgromadzonej w Sali Balowej Pałacu rzeszy dzieci - tych młodszych i trochę starszych - zawitał Święty Mikołaj. Wraz z reniferami, elfami i aniołkami obdarował wszystkich prezentami. Zabawę poprowadził niezastąpiony Elf - Piotr Hankus, a radosnej atmosferze towarzyszyli muzycy, akompaniujący śpiewającym spontanicznie dzieciom. Na zakończenie tej pięknej uroczystości, wszystkim zgromadzonym dzieciom oraz rodzicom, Dyrektor Zbigniew Cierniak złożył serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. (AK)

Powrót