Dzień Elwiry Kamińskiej11 Grudnia 2017

9 grudnia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” po raz trzeci odbył się Dzień Elwiry Kamińskiej, którego bohaterką była współtwórczyni Zespołu „Śląsk”, wybitna tancerka, choreograf, pedagog, kostiumolog. W rocznicę Jej urodzin, do Koszęcina przyjechali młodzi tancerze, aby oddać hołd wielkiej damie polskiego baletu.

Uroczysty koncert z okazji Dnia Elwiry Kamińskiej odbył się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. W zróżnicowanym, taneczno-wokalnym repertuarze na scenie wystąpili uczniowie Wokalno-Baletowego Ogniska Artystycznego im. Elwiry Kamińskiej przy Zespole „Śląsk” oraz goście specjalni: uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych z Łodzi, Bytomia i Poznania, a także Teatr Tańca „Pasja” z Bielska-Białej i artyści Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Dzień Elwiry Kamińskiej został zainicjowany przez Zespół „Śląsk” 2 lata temu. Wówczas, w obecności m.in. wnuka Elwiry Kamińskiej Pana Tomasza Grimma, miała miejsce uroczystość nadania Jej imienia Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu, które działa przy Zespole „Śląsk”. W odczytanym Akcie Nadania Imienia napisano: „Niech osoba Elwiry Kamińskiej będzie dla uczniów i pedagogów Ogniska wzorem do naśladowania najpiękniejszych wartości życia artystycznego: perfekcjonizmu, wrażliwości, wdzięku i klasy. Pamiętając o swojej Patronce i podążając za Jej przykładem pracujcie wytrwale nad swoim talentem, kształtujcie go i spełniajcie się jako artyści”.

Elwira Kamińska nie lubiła zaszczytów, unikała mediów, rzadko pozowała do zdjęć, dlatego Artystyczne Ognisko Wokalno-Baletowe Jej imienia i Dzień Pamięci 9 grudnia, są żywym pomnikiem w hołdzie dla Niej. Profesor Kamińska jest wzorem, zarówno dla uczniów Ogniska Wokalno-Baletowego, którzy pod egidą Zespołu „Śląsk” zdobywają pierwsze taneczne szlify, jak i tych, którzy poprzez naukę w szkołach baletowych kształtują swoją artystyczną przyszłość. Dla wszystkich dzień Jej urodzin to okazja do wspomnień i przywołania choreograficznych dokonań.

Spotkanie w duchu pamięci o współtwórczyni Zespołu „Śląsk” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A na zakończenie pełnego emocji Dnia Elwiry Kamińskiej – niespodzianka. Dzięki długoletniej współpracy z Dziełem Świętego Mikołaja w Nakle Śląskim, najmłodszych uczestników odwiedzili niespodziewani goście. Do licznie zgromadzonej w Sali Balowej Pałacu rzeszy dzieci - tych młodszych i trochę starszych - zawitał Święty Mikołaj. Wraz z reniferami, elfami i aniołkami obdarował wszystkich prezentami. Zabawę poprowadził niezastąpiony Elf - Piotr Hankus, a radosnej atmosferze towarzyszyli muzycy, akompaniujący śpiewającym spontanicznie dzieciom. Na zakończenie tej pięknej uroczystości, wszystkim zgromadzonym dzieciom oraz rodzicom, Dyrektor Zbigniew Cierniak złożył serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. (AK)

Powrót
Grudzień 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi