Roztańczony grudzień - warsztaty edukacyjne11 Grudnia 2017

Od 3 do 10 grudnia gościliśmy w siedzibie Zespołu „Śląsk” uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu oraz tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Młodzi artyści przyjechali do Koszęcina, aby skorzystać z bogatego programu edukacji tanecznej.

W pierwszej połowie grudnia rozpoczęły się intensywne warsztaty skierowane do tancerzy profesjonalnych. Korzystając z doskonale przygotowanej kadry dydaktycznej opracowano ambitny program zajęć, zarówno z zakresu tańca klasycznego, jak i współczesnego, narodowego i ludowego.

Od 3 do 10 grudnia w siedzibie Zespołu „Śląsk” przebywało 17 uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Pobyt został zrealizowany w ramach nagrody przyznanej podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych w maju 2016 roku. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie warsztatów uczniowie pracowali pod kierunkiem znakomitych pedagogów Zespołu „Śląsk”. Zajęcia z tańca klasycznego poprowadził Michaił Zubkov, z Łukaszem Huzikiem szlifowali techniki tańca współczesnego, a z Markiem Świecą kształcili się w zakresie tańców góralskich. Efekt ich pracy zwieńczyła porywająca choreografia tańców góralskich, zaprezentowana podczas koncertu z okazji Dnia Elwiry Kamińskiej. Dodatkowo młodzi tancerze brali udział w zajęciach etnograficznych prowadzonych przez Ewę Kruszynę, warsztatach makijażu scenicznego pod bacznym okiem wizażysty Zespołu „Śląsk” Adama Chmielniaka oraz zajęciach z prawidłowej techniki Nordic Walking przygotowanych przez Michała Mazura - instruktora Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Uczniowie zwiedzili również Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, która od tego roku znalazła się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Swój pobyt w Koszęcinie goście zakończyli wspólnym koncertem podczas Dnia Elwiry Kamińskiej, na którym oprócz wspomnianej choreografii Marka Świecy, zaprezentowali również przygotowaną w szkole kompozycję „Klasycznie i współcześnie” z muzyką: J.S. Bacha i E. Godenthala w choreografii i przygotowaniu Anny Gruszki-Kopeć oraz Krystyny Frąckowiak.

Równocześnie z pobytem uczniów z poznańskiej szkoły baletowej, od 8 do 10 grudnia gościli w Koszęcinie tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, pod kierunkiem Jana Łosakiewicza. Warsztaty taneczne przygotowane dla „Warszawianki” obejmowały - oprócz pracy nad własnym repertuarem - zajęcia z tańca klasycznego i współczesnego, realizowane przez artystów baletu Zespołu „Śląsk”: Katarzynę Grysko, Łukasza Huzika i Tomasza Lisa. Artyści z Warszawy wystąpili także w koncercie wspomnieniowym poświęconym profesor Elwirze Kamińskiej z brawurową, finałową „Polską Karuzelą” do muzyki ludowej, w opracowaniu Witolda Jarosińskiego i choreografii Jana Łosakiewicza.

Całość pobytu tanecznych gości z Poznania i Warszawy koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. (MM)

Powrót