"Soft Power" - nowatorski projekt Zespołu "Śląsk"11 Grudnia 2017

8 grudnia w Barbican Center w Londynie, artyści Zespołu „Śląsk” wzięli udział w niezwykłym projekcie pt. „Soft Power”. Do muzyki brytyjskiego twórcy muzyki elektronicznej - Felicita, tancerze wystąpili w nowatorskiej choreografii Michaiła Zubkova, łączącej elementy tańca ludowego i współczesnego. Za reżyserię światła odpowiadała Jacqueline Sobiszewski. Projekt zrealizowano z krakowską Fundacją Tone - Muzyka i Nowe Formy Sztuki oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Choreograf i pedagog Zespołu „Śląsk” Michał Zubkov połączył w swojej choreografii elementy tańca ludowego: oberka, mazura i tańców góralskich, z tańcem współczesnym. Grupa dziesięciu artystów baletu Zespołu „Śląsk” zatańczyła do hipnotycznych dźwięków muzyki elektronicznej, w kostiumach z elementami strojów ludowych. Jak podkreśla Michał Zubkov, choć Zespół „Śląsk” posiada wyraźnie ukształtowany kierunek artystyczny, to jest instytucją kultury otwartą na ciekawe, nowatorskie projekty. Podjęcie współpracy z Fundacją Tone to wyraz gotowości na nowe wyzwania artystyczne. „W projekcie Soft Power muzyka elektroniczna zderza się z polską kulturą ludową. Taniec ludowy współdziałając z muzyką elektroniczną zachowuje swoją niezależność i w ten sposób udowadnia ponadczasową wartość” – wyjaśnia autor choreografii. Efekt tej niezwykłej współpracy w ramach projektu „Soft Power”, 8 grudnia w Sali Barbican Center podziwiała londyńska publiczność Festiwalu Unsound Dislocation.

Londyńskie widowisko to kontynuacja projektu z ubiegłego roku. Autor muzyki, choreograf i tancerze Zespołu „Śląsk” spotkali się wówczas po raz pierwszy, przygotowując podobne widowisko na krakowską edycję Festiwalu Unsound. Debiut odbył się 22 października 2016 roku, a połączenie intrygujących, elektronicznych dźwięków z motywami ludowymi i tańcem współczesnych zachwyciło publiczność Festiwalu. W recenzjach pojawiło się m.in. stwierdzenie, że była to "wzruszająca afirmacja tego, jak kultury mogą współistnieć, zachowując własne głosy". Entuzjastyczny odbiór zeszłorocznego występu otworzył drogę do dalszej współpracy, której owoce po raz kolejny zachwyciły widzów, tym razem w Londynie.

„(…) Publiczność w Barbican Hall w Londynie, tak jak wcześniej krakowska, z entuzjazmem przyjęła egzotyczne połączenie elektroniki z polskimi tańcami ludowymi. Dźwiękowe puzzle układały się i rozpadały, a układy taneczne dodawały im swoistej elegancji. (…) Zgodnie z zasadą Hitchcocka zaczęło się od trzęsienia ziemi, a później napięcie rosło. Klasyczne figury polskich tańców narodowych poddane zostały twórczym stylizacjom, potraktowano je jako nowoczesny wyraz tradycji. Tradycja połączona z muzyką elektroniczną zaskakuje, okazuje się bardzo aktualna i atrakcyjna. Ponad tysiąc osób wypełniających Barbican Hall (koncert niemal wyprzedany) z entuzjazmem przyjęło ten nieco egzotyczny eksperyment” – relacjonował z Londynu dla „Gazety Wyborczej” Jacek Hawryluk (http://wyborcza.pl/7,113768,22763376,zespol-slask-tanczy-w-londynskim-barbican-duchy-przeszlosci.html)

Projekt „Soft Power” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza Międzynarodowego Programu Kulturalnego „Polska 100”, realizowanego w ramach Wieloletniego Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „NIEPODLEGŁA 2017-2021”, towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (AK)

Powrót