"Kolędnicy z Żytomierza" w Koszęcinie08 Stycznia 2018

Już po raz dziewiąty, w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbył się koncert z cyklu „Kolędnicy z Żytomierza”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa. Organizatorami koncertu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Kolędnicy będą gośćmi Zespołu „Śląsk” do 15 stycznia.

Koncert w Kameralnej Sali Koncertowej odbył się przy pełnej widowni, wśród której zasiadła młodzież szkolna z Koszęcina. Gości przywitał Michał Mazur, Kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk” oraz Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, pani Wiktoria Laskowska-Szczur. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego reprezentowała pani Agata Żak.

Dla gości z Żytomierza kolędy to cenny skarb dziedzictwa kulturowego. W okresie Bożego Narodzenia wspólny śpiew pozwala im pogłębić nie tylko więź rodzinną, ale i narodową. Odbywające się od kilku lat koncerty kolędowe w siedzibie Zespołu „Śląsk” to dla nich piękna tradycja, a spotkania z polską publicznością zawsze dostarczają wielu wzruszeń. Jak podkreślała pani Wiktoria Laskowska-Szczur, chociaż Żytomierz jest poza granicami Polski od 225 lat, to wciąż czują się Polakami i jednoczą wokół organizacji skupiających Polaków na Żytomierszczyźnie. „Boże Narodzenie zawsze nas łączy, śpiewając kolędy jesteśmy jedną, wielką, polską rodziną” – mówiła prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych, do Koszęcina przyjechali zwycięzcy eliminacji XII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie. W najbliższych dniach wezmą udział w przesłuchaniach i koncercie galowym XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Artyści, którzy przez tydzień będą gościć w siedzibie Zespołu „Śląsk” to wizytówka organizacji polonijnych działających na Ukrainie. Przed koszęcińską publicznością wystąpiły zespoły: Polski Zespół Wokalny „Malwy” i Ludowy Zespół Polskiego Tańca „Korolisky” oraz solistki: Irina Nawojewa, Halina Dowbysz, Katarzyna Bakalczuk, Natalia Zubarewa i Anita Cyporenko. Po koncercie kolędnicy z Żytomierza wzięli także udział w warsztatach taneczno-wokalnych z elementami etnografii, przygotowanych przez pracowników Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej.

Województwo śląskie od wielu lat wspiera Polaków skupionych wokół Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. W 2015 roku władze województwa sformalizowały współpracę z Obwodem Żytomierskim i podpisały „Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków z Żytomierską Obwodową Administracją Państwową”. Związek od 9 lat jest organizatorem projektu „Kolędnicy z Żytomierza”, w ramach którego województwo śląskie odwiedzają zespoły artystyczne, których członkami są osoby pochodzenia polskiego. Ważnym punktem ich wizyty jest zawsze udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie oraz koncerty w różnych miastach regionu. Tradycją stało się już, że artyści z Obwodu Żytomierskiego goszczą co roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Oprócz koncertów, w ramach tegorocznej wizyty w województwie śląskim, artyści z Ukrainy odwiedzą m.in. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, zwiedzą częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, spotkają się także w Sali Sejmu Śląskiego z Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego Stanisławem Dąbrową. (AK)

Zapraszamy na koncerty „Kolędników z Żytomierza”:
- 10 stycznia g. 17:00 - Bytom, Kościół św. Jacka w Rozbarku (wstęp wolny)
- 11 stycznia g. 16:00 - Pilica, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna (wstęp wolny)
- 12 stycznia g. 17:00 - Chorzów, Miejski Dom Kultury Chorzów-Batory (bilety w cenie 2 zł do nabycia w kasie MDK)
- 13 stycznia g. 19:00 - Katowice, Kościół pw. św. Jana i Pawła Męczenników (wstęp wolny)
- 14 stycznia g.10:00 – Rusinowice, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjnym pw. św. Rafała Archanioła (koncert dla pacjentów ośrodka)
- 14 stycznia g. 16:00, Będzin, Kościół pw. Nawiedzenia NMP – koncert galowy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Powrót
Lipiec 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi