A w miniony weekend...16 Stycznia 2018

„Śląsk” wystąpił w Opolu i Ostrowie Wielkopolskim. Na spotkanie z publicznością w opolskiej Hali Okrąglak artyści chóru, baletu i orkiestry przygotowali repertuar ludowo-narodowy w programie „A to Polska właśnie”, w Ostrowie zabrzmiały kolędy i pastorałki.

W miniony piątek, 12 stycznia w hali widowiskowo-sportowej "Okrąglak" w Opolu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnił  uroczystą Galę podsumowująca XXVII edycję konkursu Laurów Umiejętności i Kompetencji. Laury przyznawane są corocznie od 1992 roku przez Opolską Kapitułę Laurów, powoływaną przez Radę Opolskiej Izby Gospodarczej. Dla Zespołu „Śląsk” to wielki zaszczyt, że od kilku lat wzbogaca uroczystą galę swoim koncertem. W tym roku laureaci i goście Gali obejrzeli program „A to Polska właśnie”. Laury Umiejętności i Kompetencji to nagroda o wymiarze ogólnopolskim, mająca na celu promowanie wybitnych osobistości, niekonwencjonalnych autorytetów życia gospodarczego, kulturalnego i społecznego, nieprzeciętnych managerów oraz prężnie działających podmiotów gospodarczych, tych wszystkich, którzy poprzez swoją działalność wspierają procesy zmian w naszym regionie i kraju oraz przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunki Polski na arenie międzynarodowej.

14 stycznia, w niedzielę, koncert Zespołu „Śląsk” w ostrowskiej Konkatedrze odbył się w ramach cyklu „Prezydent zaprasza…”, organizowanego przez prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego panią Beatę Klimek wraz z proboszczem Konkatedry ks.kan. Krzysztofem Nojmanem. Mimo mrozu, wnętrza przepięknej Konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika wypełnił tłum ok. 2 tysięcy słuchaczy. Tak zacnemu gremium chór i orkiestra pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha zaprezentowali program „Święta Noc”, z którym „Śląsk” kolęduje od kilku tygodni. Pozostając wciąż w cudownej, bożonarodzeniowej atmosferze artyści wykonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a Mistrz Mowy Pollskiej Vox Populi Piotr Hankus wzbogacił koncert recytacją góralskich gawęd Hanny Nowobilskiej.

Jak wielkie wrażenie pozostawili po sobie artyści Zespołu „Śląsk” niech świadczą słowa pani prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimanek, która dziękując artystom po koncercie, powiedziała: „Jakbyśmy zamknęli oczy i spróbowali sobie wyobrazić anielskie śpiewanie, to nasza wyobraźnia nie musiałaby szybować daleko. Bo dzisiaj w Ostrowie było anielskie śpiewanie. Dzisiaj były głosy z nieba”.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę kolędowego spotkania i gorące przyjęcie przez tak liczną, ostrowską publiczność. (AK)

Powrót