"Śląskie Kolędowanie" - podsumowanie25 Stycznia 2018

Dobiegło końca „Śląskie Kolędowanie” - cykl koncertów, które w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbywały się w grudniu i styczniu. Wystąpili zaproszeni przez nas goście oraz sam gospodarz – Zespół „Śląsk”. Koncerty kolęd i pastorałek, współczesnych i tych śpiewanych od pokoleń, podkreśliły wciąż żywą na Śląsku tradycję wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych. Zgromadziły dużą liczbę słuchaczy, tchnęły dobrą energią, radością i uduchowieniem.

W żywej tradycji bożonarodzeniowej kolędowanie, oprócz wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym, spotykane jest w różnych formach przekazu muzycznego. Prezentowane przez regionalne zespoły staje się ważnym elementem dzisiejszego folkloru. Włączane jest do repertuaru dziecięcych i młodzieżowych scen teatralnych, pokazywane jest szerokiej publiczności w formach koncertów, festiwali i przeglądów, w przeróżnych aranżacjach i nagraniach.

W tegorocznym „Śląskim Kolędowaniu” w siedzibie Zespołu „Śląsk” wzięły udział: zespół folkowo-rockowy „Turnioki”, Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" im. N.G. Kroczka, Chór Magnificat Parafii NMP w Czuchowie oraz Chór i Kapela Ziemi Kroczyckiej. Jak co roku, wysłuchaliśmy także interpretacji kolęd przygotowanych przez Gości z Żytomierza. W świątecznych koncertach nie zabrakło gospodarzy. 18 grudnia w Kameralnej Sali Koncertowej zabrzmiały kolędy w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Jak na tradycyjną kolędę przystało – w zamian za świąteczne życzenia kolędnicy otrzymali gościnę i słodki poczęstunek, a także zaproszenie na wspólne kolędowanie już w nowym roku. (KB)

Powrót