Jubileuszowo w Rybniku29 Stycznia 2018

Zespół „Śląsk” świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia. W piątek, 26 lutego, w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się jeden z pierwszych w tym roku, galowych koncertów z tej okazji. Chór, balet i orkiestra Zespołu pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego zaprezentowali rybnickiej publiczności program ludowo-narodowy „A to Polska właśnie”.

Na Ambasadora Polskiej Kultury, w Teatrze Ziemi Rybnickiej czekał komplet publiczności. Bilety na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie już w zeszłym roku i 700-osobowa sala Teatru wypełniona była do ostatniego miejsca. „Śląsk” przyjechał do Rybnika z największymi przebojami 65-lecia, ukazującymi bogactwo kultury narodowej i ludowej z wielu regionów Polski, w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny i w choreografii Elwiry Kamińskiej. Koncert tradycyjnie rozpoczął „Trojak” i „Karolinka” – śląskie wizytówki Zespołu. Wśród pozostałych utworów zaprezentowanych tego wieczoru znalazły się także m.in.: „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”, „Od Siewierza”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka” czy „Panie Michale”. Balet zachwycał w „Tańcu chustkowym”, „Krakowiakach sądeckich”, polce beskidzkiej i opolskiej, w widowiskowych tańcach górali podhalańskich czy w tańcach narodowych: polonezie, mazurze, kujawiaku i oberku. Można było także podziwiać, przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu 65-lecia, „Tańce Spiskie” w choreografii Marii Wnęk. Ukoronowaniem koncertu był finałowy „Krakowiak” w choreografii Elwiry Kamińskiej.

Chętnych na wspólne świętowanie 65. urodzin Zespołu „Śląsk” było w Rybniku znacznie więcej niż może pomieścić sala Teatru, stąd pomysł na kolejny jubileuszowy koncert w tym mieście. Na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej „Śląsk” wystąpi ponownie 27 marca, tym razem - w ramach jubileuszu - zaprezentuje program „W Europie ze Śląskiem”. (AK)

Powrót