Koncerty noworoczne dla KGHM Polska Miedź05 Lutego 2018

Holding KGHM Polska Miedź S.A. po raz czternasty zaprosił mieszkańców Zagłębia Miedziowego na noworoczne koncerty. Tegoroczną gwiazdą muzycznego wydarzenia był chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” z towarzyszeniem znakomitych solistów: Katarzyny Moś i Pawła Skałuby. W repertuarze noworocznej gali w Lubinie i Legnicy znalazły się pieśni sakralne, patriotyczne i kolędowe.

Pierwszy z koncertów odbył się 2 lutego w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, drugi - dzień później - w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Kilkuset przybyłych widzów wysłuchało pięknego koncertu Zespołu Tańca i Pieśni „Śląsk”, a także solistów - Katarzyny Moś, jednej z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia i Pawła Skałuby, należącego do najlepszych polskich tenorów. Całość prowadził popularny dziennikarz Telewizji Polskiej Maciej Kurzajewski.

Dwa, wyjątkowe wieczory w lubińskiej i legnickiej świątyni wypełnił repertuar sakralno-patriotyczny. W programie przygotowanym specjalnie na tę okazję zabrzmiały pieśni w wykonaniu chóru Zespołu „Śląsk” oraz zaproszonych solistów. Koncert rozpoczął się odśpiewaniem pieśni „Gaude Mater Polonia” i hymnu „Górniczy stan”. W roku, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło zabraknąć pieśni patriotycznych. „Śląsk” wykonał m.in.: „Pieśń o Ojczyźnie” i „Jak długo w serach naszych” – utwory, które znajdą się także na najnowszej płycie Zespołu, wydanej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wśród utworów sakralnych w wykonaniu chóru Zespołu „Śląsk” zabrzmiały m.in.: „O wielka Matko Boga i Człowieka”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Na skale Kościół stoi”, „Jezu przekrasny” czy ulubiona pieśń Jana Pawła II - „Barka”. Na zakończenie okresu kolędowego pojawiło się także kilka najpiękniejszych, bożonarodzeniowych pieśni. Publiczność oklaskiwała gorąco Pawła Skałubę m.in. w „Ave Maria” Schuberta, „Panis Angelicus” i kolędach „Ta święta noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”. Katarzyna Moś zachwyciła swoim głosem w „Gdy śliczna panna”, „Mizerna cicha”, „Lulajże Jezuniu””, „Cicha noc”.

Gale Noworoczne KGHM mają już swoją renomę wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego. KGHM od czternastu lat zaprasza na to wydarzenie znakomitych artystów, a jedną z tradycji są zaskakujące, muzyczne połączenia. Tylko w ostatnich latach, podczas Gali Noworocznej KGHM występowali m.in. artyści polskiej i międzynarodowej sceny operowej: Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Alicja Węgorzewska, Małgorzata Walewska, a obok nich artyści muzyki rozrywkowej: Zespół Bracia i Krzysztof Cugowski, Zakopower, Justyna Steczkowska, Piotr Kupicha, grała także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod dyrekcją Janusza Stokłosy. Gale prowadzili m.in. Bogusław Kaczyński, Piotr Gąsowski, Tomasz Kammel i Jolanta Fajkowska. (AK)

Powrót