"Pieśń o Ojczyźnie" - katowicka prapremiera nowej płyty22 Lutego 2018

21 lutego w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice odbyła się prapremiera najnowszej płyty pt. "Pieśń o Ojczyźnie - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego, wykonali najbardziej znane i najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych.

Witając publiczność na koncercie, prezes Polskiego Radia Katowice Piotr Ornowski podkreślił wyjątkowość koncertu, zwrócił uwagę, że jest to pierwsze, przedpremierowe wykonanie materiału, który został zarejestrowany na płycie „Pieśń o Ojczyźnie”. Poinformował także, że Radio Katowice nagrywa koncert, aby później zaprezentować go na antenie szerokiemu gronu słuchaczy.

Na płycie – i w repertuarze katowickiej prapremiery - znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne,a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne i znane z wielu koncertów okolicznościowych utwory, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zachwyciły publiczność nowym brzmieniem i kunsztem wykonania. Pieśni w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu zyskały unikatową aranżację. Aby godnie uczcić 100-lecie Niepodległości, „Śląsk” przygotował zbiór, który wzbudza uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża.

Program rozpoczęła tytułowa „Pieśń o Ojczyźnie” z muzyką Stanisława Hadyny, do słów Zdzisława Pyzika. Publiczność zgromadzona w studiu usłyszała także m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w wyjątkowym opracowaniu Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” opracowane na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego. Zabrzmiały także popularne i bliskie sercom Polaków piosenki: „Ułan i dziewczyna”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” w zachwycającym opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego. W kolekcji pieśni patriotycznych pojawiły się także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego, w specjalnych opracowaniach Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha na chór i orkiestrę Zespołu: „Warszawskie dzieci”, „Zośka”, „Szturmówka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”.

W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem, nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu, wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, „Słonko jasne”. Przepiękna, podniosła „Rota Śląska” w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego, wykonana na zakończenie katowickiej prapremiery, była kropką nad i całego koncertu. Z uwagi na rejestrację koncertu przez rozgłośnię, publiczność mogła podziękować artystom brawami dopiero na zakończenie nagrania. Owacja podniosła się więc z pełną mocą i udało się wyklaskać utwór na bis – pieśń, której nie ma na płycie, a jest często obecna w okolicznościowym repertuarze Zespołu – „Jak długo w sercach naszych”.

Na widowni zasiedli zaproszeni goście oraz słuchacze Radia Katowice. Wśród obecnych byli m.in. Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, prezes Polskiego Radia Katowice Piotr Ornowski oraz śląscy parlamentarzyści.

Premierowy koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” odbędzie się 27 lutego o godz. 17:00 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a następnego dnia - z okazji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej (przypadającej 14 lutego) oraz obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - koncert promujący płytę odbędzie się w sali widowiskowej Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Płyta "Pieśń o Ojczyźnie - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” będzie wkrótce dostępna w oficjalnym sklepie internetowym Zespołu www.sklep.zespolslask.pl oraz na stoisku z wydawnictwami Zespołu „Śląsk” podczas koncertów w całej Polsce. (AK)

Powrót