"Roztańczymy Chorzów" - koncert edukacyjny23 Lutego 2018

22 lutego w Starochorzowskim Domu Kultury odbył się koncert edukacyjny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na widowni zasiedli najmłodsi mieszkańcy miasta, którzy od października 2017 roku uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Roztańczymy Chorzów”- VI edycji. Realizacja projektu, który zakończy się w czerwcu 2018 roku, obejmuje jedno chorzowskie przedszkole i cztery szkoły podstawowe.

Artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” przygotowali dla najmłodszej widowni program prezentujący najpiękniejsze oblicze polskiej kultury ludowej i narodowej. Dzieci z zachwytem oklaskiwały tańce i pieśni w wykonaniu artystów Zespołu, podziwiając barwny i dynamiczny spektakl. Na scenie nie mogło zabraknąć najbardziej znanych utworów Zespołu „Śląsk”. Balet zatańczył: „Trojaka”, „Polkę opolską”, bawił maluchy kolorowym i dynamicznym „Karnawałem w Wilamowicach”. Dzieci miały także okazję poznać tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Gromkimi brawami publiczność nagradzała dobrze znane, także dzieciom, piosenki: „Karolinkę” i „Szła dzieweczka”.

Młodzi widzowie z entuzjazmem uczestniczyli również w zabawie edukacyjnej na temat strojów ludowych, prowadzonej przez Katarzynę Grysko i Piotra Hankusa. Dzieci rozpoznawały elementy strojów ludowych, dobierały w pary artystów ubranych w odpowiednie kostiumy, uczyły się zachowania na koncercie, okazywania szacunku i uznania dla pracy artystów. Dla wielu dzieci spotkanie z Zespołem „Śląsk” było także okazją, by po raz pierwszy w życiu uczestniczyć w koncercie profesjonalnego zespołu i zobaczyć mistrzowskie opracowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wśród dziecięcej publiczności na widowni chorzowskiego Domu Kultury zasiedli przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Chorzowa oraz Dyrekcja i Kierownictwo artystyczne Zespołu „Śląsk”.

Koordynacja projektu „Roztańczymy Chorzów”: Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Chorzowa. (AK)

Powrót