"Pieśń o Ojczyźnie" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym01 Marca 2018

Dzień po uroczystej premierze najnowszej płyty „Pieśń o Ojczyźnie”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W wigilię Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ekskluzywny koncert Zespołu „Śląsk” dedykowany był żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego oraz żołnierzom kontynuującym ich tradycje.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z programem „Pieśń o Ojczyźnie”, który znalazł się na najnowszej płycie wydanej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Na widowni zasiedli bohaterowie historycznych formacji niepodległościowych, kontynuujący ich misję żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z rodzinami oraz studenci i pracownicy Wojskowej Akademii Technicznej, uczniowie klas mundurowych. Okazją do tego niezwykłego spotkania był przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz - świętowana dwa tygodnie temu - 76. Rocznica Powstania Armii Krajowej. Obecność świadków wojennej i powojennej historii oraz ich współczesnych kontynuatorów, nadała wykonywanym utworom szczególnego znaczenia

Przejmująco w kontekście uroczystego koncertu zabrzmiała - przywoływana podczas słowa wstępu - wypowiedź jednego z Żołnierzy Wyklętych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. ,,Zapora”: „(…) a może już nikt o nas nie wspomni i nawet nie będzie pamiętać, że walczyliśmy o wolność Ojczyzny, może określenie nas bandytami, wpajane społeczeństwu, pozostanie już na zawsze…”. To piękne, międzypokoleniowe spotkanie, które Zespół „Śląsk” miał zaszczyt wzbogacić artystycznie, było najlepszym dowodem, że obawy majora Hieronima Dekutowskiego się nie spełniły. Zasłuchani w patriotyczne pieśni i niezwykle wzruszeni żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i powojennych organizacji niepodległościowych, mogą być spokojni, że pamięć o ich bohaterstwie nie zaginie. Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, ciesząc się obecnością polskich bohaterów, oddaliśmy im hołd.

Specjalny list do uczestników warszawskiego koncertu wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Wydarzenie zakończyło wspólne zdjęcie i spotkanie artystów Zespołu „Śląsk”, kombatantów i żołnierzy. (AK)

Powrót