"Śląsk" dla Niepodległej30 Kwietnia 2018

Tuż przed majówką, 29 kwietnia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbył się koncert dedykowany obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Śląsk” dla Niepodległej. Ten wyjątkowy program, na który złożyły się pieśni patriotyczne i tańce narodowe, obejrzał komplet widzów zgromadzonych w sali koncertowej DMiT oraz telewidzowie TV Trwam, która na swojej antenie transmitowała koncert na żywo.

Program rozpoczął „Mazurek Dąbrowskiego” nadając koncertowi uroczystego charakteru i wprowadzając publiczność w podniosłą atmosferę patriotycznego widowiska. Śląskim trojakiem na początku programu, Zespół zaakcentował z kolei przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny – Śląska, na którym mieszka i tworzy już od 65 lat. Widzowie w Zabrzu - a dzięki transmisji na żywo, także w całej Polsce - wysłuchali kolekcji najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. W programie przygotowanym przez „Śląsk” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości narodowo-patriotyczny charakter programu doskonale uzupełniły tańce w wykonaniu baletu Zespołu „Śląsk”. Choreografie Elwiry Kamińskiej (trojak, kujawiak, krakowiak) i Władysława Stefanika (mazur) do opracowań muzycznych Stanisława Hadyny oraz polonez w choreografii Hanny Chojnackiej do muzyki Wojciecha Kilara, to wizytówka Zespołu „Śląsk”.

Popularne pieśni znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zachwyciły nowym brzmieniem i niepowtarzalną maestrią wykonania. Publiczność odnalazła w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Wzbogaceniem pełnego emocji śpiewu były polskie tańce narodowe, w których widzowie mogli zobaczyć jak w zwierciadle nasz narodowy charakter: dumę, romantyczność, ale i żywiołowość pełną ludowego kolorytu. Koncertem w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” dyrygował Krzysztof Dziewięcki.

Na zakończenie pełnego wzruszeń spotkania, publiczność - w podziękowaniu za wspaniały koncert i w uznaniu 65 lat istnienia Zespołu „Śląsk” - zaśpiewała artystom spontaniczne „Sto lat!”

Organizatorem wydarzenia była Rodzina Radia Maryja, a koncert transmitowała na żywo Telewizja Trwam. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi