Majówka ze "Śląskiem"07 Maja 2018

Słoneczna, długa majówka za nami. Zespół „Śląsk” towarzyszył świętującym Polakom ze swoimi koncertami w Moszczance, Toruniu i Zabrzu. Był taniec, śpiew i muzyka – barwnie, dynamicznie, a przede wszystkim – jak przystało na majowe święta – patriotycznie i religijnie.

Majówkę zainaugurował koncert plenerowy w Moszczance (woj. opolskie), gdzie 2 maja Zespół wystąpił z okazji wojewódzkich obchodów Święta Flagi. W wykonaniu baletu i solistów chóru, publiczność obejrzała przebojowy, ludowo-narodowy repertuar Zespołu. Oklaski towarzyszyły artystom od pierwszych taktów śląskiego trojaka, przez „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, „Kołomajki” aż po „Tańce górali podhalańskich”, tańce narodowe i finałowego krakowiaka. Jak zawsze aplauz publiczności wzbudzały znane i lubiane od 65 lat piosenki: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Starzyk” czy „Gdybym to ja miała”. Porywające widowisko w profesjonalnym wykonaniu artystów „Śląska”, to zdaniem zgromadzonej publiczności znakomity sposób na patriotyczne świętowanie. Biało-czerwone barwy czczonej tego dnia narodowej flagi, były nie tylko pięknym tłem dla artystów baletu i solistów chóru, ale także doskonałym uzupełnieniem prezentowanego na scenie bogactwa polskiej kultury.

Równie patriotycznie było podczas kolejnego majowego koncertu, tym razem w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, gdzie Zespół „Śląsk” wystąpił 5 maja. To już kolejny koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości, organizowany przez Rodzinę Radia Maryja (tydzień temu „Śląsk” wystąpił z tej okazji w Zabrzu). Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę koncertową, obejrzała specjalny program na 100-lecie odzyskania niepodległości - Zespół „Śląsk” dla Niepodległej. Patriotyczne pieśni wzbogacone tańcami narodowymi wybrzmiały szczególnie przy okazji obchodzonych w maju świąt narodowych. Jak podkreślali widzowie koncertu, wirtuozeria wykonania polskich pieśni i tańców wzbudza zawsze wyjątkowe uczucia i emocje. „To zespół, który pokazuje, z jaką dumą przyjmujemy polską muzykę i polską pieśń” – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, który wraz z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem byli współorganizatorami koncertu. Obecny na koncercie biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel podkreślił także: „To nie tylko doznania artystyczne, ale również, a może przede wszystkim – lekcja historii”. Koncert w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki był transmitowany na żywo przez TV Trwam i Radio Maryja.

Długą majówkę „Śląsk” zakończył programem pieśni maryjnych „Bogurodzica”, w zabrzańskim kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Koncert był nie tylko uczczeniem obchodzonego 3 maja święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ale także okazją do celebrowania Jubileuszu 150-lecia kościoła św. Andrzeja. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi