Rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych15 Maja 2018

Do czwartku oddajemy siedzibę Zespołu „Śląsk” we władanie młodym tancerzom. Uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych z Łodzi, Bytomia, Warszawy i Gdańska przyjechali do Koszęcina, by po raz czwarty stanąć do konkursu w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych. 14 maja, wydarzenie zainaugurował koncert gospodarzy Festiwalu - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

63 uczniów z czterech szkół baletowych rywalizuje o nagrody w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru. 15 i 16 maja odbywają się konkursowe prezentacje, a 17 maja o godz. 16:00 laureaci spotkają się na gali finałowej. Uczestnicy obowiązkowo zatańczą co najmniej dwa polskie tańce narodowe, a w kategorii stylizacja folkloru tanecznego są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych. W obydwu kategoriach zatańczą duety i zespoły, w stylizacji polskiego folkloru zaprezentują się także soliści. Każda ze szkół baletowych zobowiązana jest również do prezentacji co najmniej jednego układu choreograficznego do muzyki wybranego kompozytora. Co roku decyzję o jego wyborze podejmuje Jury, w poprzednich latach byli to: Wojciech Kilar, Karol Kurpiński i Henryk Wieniawski. W tym roku uczniowie zatańczą do utworów Stanisława Moniuszki.

W skład Jury wchodzą wybitni polscy pedagodzy, tancerze, choreografowie, przedstawiciele zawodowych zespołów pieśni i tańca cieszący się autorytetem zawodowym, zgłoszeni przez Organizatorów Festiwalu. Jury pod przewodnictwem wybitnej choreograf pani Hanny Chojnackiej, będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę poziom wykonania układów tanecznych, precyzję taneczną i umiejętności techniczne, a także artystyczną formę i estetykę ruchu, osobowość artystyczną i dojrzałość interpretacyjną. W przypadku duetów i układów zespołowych ważna będzie także umiejętność współpracy z partnerem i zespołem. Wszyscy otrzymają odpowiednią ilość punktów także za muzykalność i wrażliwość na środki wyrazu.

Festiwal ma zasięg ogólnopolski i przeznaczony jest dla uczniów klas od III do VIII ogólnokształcących szkół baletowych. Jego celem jest propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru.

Organizatorami Festiwalu są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie.

Kierownictwo artystyczne IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych sprawuje pani Aleksandra Stanisławska, wicedyrektor ds. artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Koordynacja Festiwalu - Michał Mazur, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi