I Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów18 Czerwca 2018

Od 15 do 17 czerwca, w Koszęcinie trwała pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów. Organizatorami Konkursu byli: Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Stowarzyszenie Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

W prezentacjach konkursowych udział wzięli choreografie  różnych  form  ruchu  i  technik  tańca inspirowanych  folklorem,  oddających  ducha współczesności, wyrażających  emocje  związane  z  relacjami i przestrzenią między ludźmi, odznaczających się wielką inwencją choreograficzną w nowej  stylizacji form tanecznych.

Przez dwa dni prezentacji, Jury w składzie: dr hab. Aleksandra Dziurosz – przedstawicielka Instytutu Muzyki i Tańca, Jan Łosakiewicz – przedstawiciel Stowarzyszenia Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF oraz Michaił Zubkow – przedstawiciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, oceniło 7 prezentacji choreograficznych w kategorii solo lub duet i 4 prezentacje w kategorii grup tanecznych od 3 do 12 osób.  Ocenie podlegał stopień inspiracji folklorem w prezentowanej kompozycji tańca, spójność choreograficzna, dobór muzyki i spójność ruchu z muzyką, spójność kostiumu z prezentowaną kompozycją, wyraz artystyczny, jakość techniki oraz wykonawczej.

Decyzją Jury przyznano następujące nagrody:

Kategoria solo lub duet
I miejsce – Karol Garczyński „Pod skórą”
II miejsce – ex aequo – Anna Lewandowska „Kobieta” i Monika Kołodziejska „Kto tu jest inny?”
III miejsce – ex aequo – Michał Knaś „Upiór z Krakowa” i Julia Dondziło „Kobieco-Wiośnie”
Wyróżnienie – Katarzyna Wojtasik „A gdzież moje kare konie?”

Kategoria grupa taneczna
I miejsce – Magdalena Ptak „W blasku księżyca”
II miejsce – Jan Galasiński „Koło Jana”
III miejsce – ex aequo – Mateusz Sabak „Dwa światy” i Jan Galasiński „Oblej”

W protokole obrad Jury odnotowano także, że członkowie Jury docenili inicjatywę powstania I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów. Ich zdaniem, Konkurs ten jest inicjatywą stwarzającą możliwość rozwoju polskich, młodych choreografów, zainteresowanych tradycją rodzimego folkloru. Konkurs jest również okazją do popularyzacji kultury ludowej jako tworzywa i inspiracji do powstania nowych dzieł chorograficznych. Jury zauważyło dojrzałość i różnorodność w sposobie myślenia twórczego młodych choreografów oraz doceniło estetykę i poziom techniczny wykonywanych prezentacji scenicznych.

Powrót
Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi