IV Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum "Śląska"05 Sierpnia 2018

W upalny sierpniowy weekend, 27 zaprzęgów z Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Rosji pojawiło się w Koszęcinie na IV Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”. Przez dwa dni – 4 i 5 sierpnia - publiczność podziwiała wspaniałe konie, stylowe powozy, damy w kapeluszach i eleganckich dżentelmenów oraz - należące do polskiej tradycji - historyczne zaprzęgi z powożącymi i pasażerami w ludowych strojach. Siedziba „Śląska” przeniosła się w czasie na przełom XIX i XX wieku.

Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia z sukcesem odbywa się w siedzibie Zespołu „Śląsk” już od trzech lat. Każdego roku coraz większa publiczność z zainteresowaniem obserwuje turniejowe zmagania rozgrywane w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie. Widowiskowe konkurencje i piękno końskich zaprzęgów przyciągają do siedziby Zespołu „Śląsk” rzesze widzów. Niepowtarzalny, historyczny klimat imprezy czyni z niej bajkowe widowisko. Sukcesy poprzednich edycji i ogromne zainteresowanie publiczności sprawiły, że Koszęcin jest jednym z uznanych miejsc odbywania się międzynarodowych konkursów powożenia tradycyjnego. Wieloetapowy konkurs w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbywał się wg przepisów AIAT (Association International d'Attelage de Tradition) - Międzynarodowej Konferencji Tradycyjnego Powożenia.

W sobotę publiczność była świadkiem pierwszych konkursowych ocen, które poszczególnym zaprzęgom przyznawali wnikliwi sędziowie Po obowiązkowej prezentacji wszystkie powozy, bryczki i karety wyruszyły w paradne korso po parkowych alejach i ulicach Koszęcina. Jak co roku, w ekwipażach zasiedli także artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wieczorem, chór, balet i orkiestrę Zespołu można już było podziwiać na scenie, gdzie wystąpili dla międzynarodowej publiczności z programem ludowo-narodowym, wzbogaconym pieśniami patriotycznymi. Tegoroczny Konkurs realizowany jest bowiem w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste spotkanie przy muzyce, tańcu i śpiewie było doskonałą okazją do wzajemnych podziękowań i wyrazów uznania, zarówno pod adresem obchodzącego swój Jubileusz Zespołu „Śląsk”, jak i organizatorów oraz sponsorów IV Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wszystkich podmiotów, koszęciński Konkurs nie tylko na stałe wpisał się w kalendarz europejskich imprez tego typu, ale z sukcesem budowany jest także prestiż imprezy.

Gościem specjalnym i gwiazdą tegorocznego Konkursu była wielka dama polskich scen teatralnych i filmowych, pani Emilia Krakowska. Wielbiciele jej talentu mogli się spotkać z artystką w sobotę, w koszęcińskim Domu Kultury, podczas wieczorku prowadzonego przez wójta Gminy Koszęcin Zbigniewa Seniowa. Wśród atrakcji dodatkowych znalazły się m.in. pokaz historycznej sikawki parowej, koncert sygnalistów myśliwskich i Kapeli Nowińscy, przejażdżki kucykami dla dzieci, pokazy zabytkowych powozów i ptaków drapieżnych. Było także stoisko promocyjne Lasów Państwowych oraz śląska kuchnia.

Niedziela rozpoczęła się konkurencją terenową na kilkunastokilometrowej trasie w koszęcińskich lasach. Po południu, w Starym Parku można było podziwiać widowiskowy konkurs zręczności powożenia tzw. kegle. Po zakończeniu rywalizacji konkursowych, w drugim dniu imprezy rozdano nagrody i tytułowe Trofeum „Śląska”, które zdobył Paweł Andrzejewski. Pełną listę laureatów można znaleźć na oficjalnej stronie Konkursu www.ciat-koszecin.com Dwudniowy turniej zwieńczyła uroczysta dekoracja zwycięzców i unikatowy kadryl - taniec powozów w wykonaniu kilkudziesięciu, międzynarodowych zaprzęgów.

Tradycyjnie, impreza miała również swój wymiar charytatywny. Przez dwa dni prowadzona była zbiórka funduszy na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w pobliskich Rusinowicach. Uczestnikom Konkursu i publiczności serdecznie dziękujemy za wsparcie zaprzyjaźnionego z Zespołem „Śląsk” Ośrodka!

Organizatorem IV Międzynarodowego Konkursu Powożenia Tradycyjnego o Trofeum „Śląska” byli: dyrekcja Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Koszęcin, Wójt Gminy Koszęcin oraz MK. Szuster i Powozy Marek Doruch. Tegoroczny Konkurs realizowany był w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (AK)

Więcej informacji na temat uczestników Konkursu oraz wyniki rywalizacji, dostępne na stronie www.ciat-koszecin.com

Powrót