Ostatnie koncerty projektu "Podróż do wolności"29 Października 2018

W miniony weekend odbyły się ostatnie koncerty w ramach projektu „Podróż do wolności”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z repertuarem pieśni patriotycznych i sakralnych chór i orkiestra „Śląska” wystąpili w Częstochowie, Gliwicach i Bełku.

24 października artyści „Śląska” koncertowali w częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny. Gośćmi koncertu byli abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski oraz pani Marta Salwierak - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, reprezentująca Marszałka Wojciecha Saługę. Wykonawców i uczestników koncertu przywitał proboszcz parafii archikatedralnej w Częstochowie ks. prał. dr Włodzimierz Kowalik. Słowo wstępu wygłosił abp Wacław Depo, który podziękował  Marszałkowi Województwa za projekt, a Zespołowi „Śląsk” za przygotowanie koncertu. „Artyści związani z Zespołem są świadkami nie tylko miłości osobistej, ale i wspólnotowej. Pieśnią dla Ojczyzny mówią o Polsce i jej umiłowaniu” – podkreślił Arcybiskup.

26 października, „Podróż do wolności” zawiodła Zespół „Śląsk” do Katedry św. Piotra i Pawła w Gliwicach. W imieniu gospodarza miejsca, bp. Jana Kopca, przybyłych powitał proboszcz parafii katedralnej w Gliwicach ks. Bernard Plucik, życząc wszystkim „przepięknej, duchowej, muzycznej uczty”. Marszałka Województwa Śląskiego reprezentowała radna Sejmiku Województwa Śląskiego pani Halina Bieda. W sobotę, 27 października koncert w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Jana Sarkandra w Bełku zakończył cykl wydarzeń w ramach projektu „Podróż do wolności”. Koncertem uczczono także 40. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i Jego żywy pomnik jakim jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Współorganizatorami tego kulturalno-religijnego wydarzenia był także Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach.

Pod hasłem „Podróż do wolności” chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” koncertowali od września z repertuarem najpiękniejszych pieśni patriotycznych zebranych w programie „Pieśń o Ojczyźnie” oraz wybranych utworów sakralnych i ludowych. Projekt „Podróż do wolności” to cykl 8 koncertów, które odbywały się w ramach celebrowania na Śląsku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Projekt współorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Ars Cameralis i Zespół „Pieśni i Tańca „Śląsk”. Pierwsze koncerty odbyły się we wrześniu w Parafiach Ewangelicko-Augsburskich w Goleszowie (16 września) i Rudzie Śląskiej (18 września), kolejny w Siemianowicach Śląskich (Zespół wystąpił z programem Zespół "Śląsk" dla Niepodległej w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry). W październiku koncerty pod hasłem "Podróż do wolności" odbyły się w kościołach w Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, Gliwicach i Bełku. Wstęp na wszystkie koncerty był wolny. (AK)

Powrót