Barbórkowo - Katowice i Jastrzębie Zdrój03 Grudnia 2018

Początek grudnia to wstęp do górniczego święta. Pierwsze koncerty z tej okazji obyły się już w miniony weekend i od razu w niezwykłym gronie. W Katowickiej Akademii Muzycznej, podczas uroczystego spotkania barbórkowego Polskiej Grupy Górniczej, gościem koncertu był m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej  w Katowicach rozpoczęła się hymnem państwowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród obecnych na sali koncertowej Akademii Muzycznej im. M. Szymowskiego w Katowicach był również szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, europosłowie i parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szefowie spółek górniczych, przedstawiciele świata nauki oraz związków zawodowych. W uroczystościach wziął udział także abp Wiktor Skworc. List  prezydenta  RP  Andrzeja  Dudy  skierowany  do  górników  przeczytała  jego  doradca,  Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Uroczysta akademia była także okazją do wyróżnień szczególnie zasłużonych pracowników branży górniczej, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, wyższe stopnie górnicze, nagrody prezesa PGG i odznaki Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Całość uroczystości zwieńczył koncert w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego. Na tę niezwykłą okazję Zespół przygotował specjalny program ludowo-narodowy. Nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązania do Barbórki piosenkami górniczymi, były śląskie pieśni powstańcze, ale i pieśni patriotyczne, które podkreślały, że tegoroczne święto odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska Grupa Górnicza to największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze. Jest również największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Powstała w 2016 roku, a od 2017 jest spółką akcyjną. W jej skład wchodzi 15 kopalń oraz cztery zakłady związane z przemysłem górniczym.

W sobotę z kolei przyjęliśmy zaproszenie mieszkańców Jastrzębia Zdroju i wśród nich, w Hali Widowiskowo-Sportowej, spędziliśmy jastrzębskie święto górników. „Śląsk” zaprezentował program „A to Polska właśnie”, w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha. Atmosferę koncertu najlepiej oddaje relacja jednego z dziennikarzy portalu jastrzebieonline.pl: „Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był dobrą lekcją patriotyzmu, a jednocześnie chwilą spędzoną z muzyką i tańcem w mistrzowskim wykonaniu. Koncert znanego nie tylko w naszym regionie zespołu folklorystycznego został zorganizowany z okazji Dnia Górnika. Jednak  repertuar  znacznie  wychodził  poza  śląską  tematykę.  Był  w  istocie  świetną  lekcją  historii  i patriotyzmu w najlepszym wykonaniu. Niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku, kiedy usłyszał słowa "Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród" lub „My, Pierwsza Brygada”. Zachwyt publiczności wzbudziła prezentacja folkloru podhalańskiego i krakowskiego. Publiczność była pod dużym wrażeniem choreografii i układów tanecznych. Można bez przesady powiedzieć, że był to prawdziwy majstersztyk, dopracowany w każdym detalu. Właśnie te dwa punkty programu wywołały największy aplauz. W pamięci pozostanie też wykonanie przez artystów narodowego tańca Polaków - poloneza. Były również, bo trudno, żeby nie - akcenty typowo śląskie. Wyrażające tęsknotę za macierzą oraz kulturę i tradycję regionu. (…) Sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był świętem muzyki w najlepszym wykonaniu. Ale nie tylko! Jastrzębianie otrzymali solidną dawkę historii w pięknej artystycznej oprawie”.  (AK)

Powrót